Letos to zatím vypadá, že zloděje současné teploty od návštěvy koupališť spíš odrazují. Potvrzují to třeba slova šéfa vyškovských strážníků Petra Sedláčka. „Ve vyškovském aquaparku jsme dosud neřešili jedinou krádež. Ani například kolo ukradené z areálu nikdo nehlásil. Situace je tedy zatím klidná," zhodnotil velitel.

Pokud ale někdo zjistí, že mu zmizela peněženka plná dokladů včetně platební karty, místo strážníků se musí obrátit na státní policii. Jde už totiž o trestný čin. Ani ta však na koupaliště letos nemusela. „Na Vyškovsku je zatím počet krádeží v areálech koupališť na nule. Sezona ale ještě neskončila," poznamenal policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Krádeže nehlásí

Na nulových statistikách ovšem můžou mít podíl i lidé, kteří krádeže nikde nehlásí. „Takové případy určitě jsou, lidé policii někdy nevolají. Ani my oficiálně hlášené krádeže letos nemáme," řekl ředitel Správy majetku města Vyškova, která má vyškovský aquapark ve správě, Jaroslav Hastík. Zloděje navíc může odradit i zabezpečení, které je na mnoha koupalištích už standardem. „Návštěvníci můžou využít bezpečnostní schránky, které hlídáme, u vnitřního bazénu jsou pak i kamery," doplnil Hastík.

Také bazén ve Slavkově u Brna, který o víkendu navštíví i tři tisíce lidí, se může pochlubit sezonou bez krádeží. „V areálu máme nainstalované kamery, jsou třeba u vchodu nebo u občerstvení. Dál mají návštěvníci k dispozici skříňky, které ale nejsou bezpečnostní, proto v nich nedoporučujeme nechávat nic cenného. V šatnách totiž kamery nejsou," uvedl zástupce vedoucího slavkovského koupaliště Karel Šiler.

ZUZANA RICHTROVÁ