2009
15 krádeží (3 objasněné)

2010
13 krádeží (5 objasněných)

O desítky tisíc korun přicházejí každoročně důchodci z Vyškovska, kteří neprozřetelně pustí přes práh svého domu cizí lidi.

Zloději se dostávají k jejich penězům pomocí několika fint, jež se stále opakují. Vydávají se za vodaře, elektrikáře nebo pojišťovacího obchodního zástupce, často slibují starším lidem přeplatek. „V loňském roce jsme zaznamenali třináct krádeží, jejichž oběťmi se stali právě důchodci. U pěti z nich jsme zloděje dopadli. Opět šlo zejména o záminky prodeje dek nebo o vyplacení nejrůznějších přeplatků. Nemusí jít zdaleka ale jen o podomní prodej. Zaznamenali jsme i případy, kdy na starší ženu zazvonil šofér, žádající o vodu do chladiče. Během chvíle, kdy se mu žena snažila pomoci, vnikl do domu a ukradl jí obsah peněženky,“ vyjmenovala mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Pobertové se nebojí zajít až tak daleko, že si zjistí třeba jméno praktického lékaře důvěřivých lidí. „Třeba jeden manželský pár oslovila na ulici žena a nabízela jim zdravotní balíček, konkrétně polštáře a deky a dokonce se odvolávala na jejich obvodního lékaře. Během předávání peněz za zboží pak žena pár zmátla natolik, že jí zaplatili větší částku, než původně požadovala,“ popsala jeden z případů Navrátilová.

Chtěli brousit nože

Poslední neveselý případ se stal na přelomu rok v Domě s pečovatelskou službou ve Vyškově, kdy dva muži pod záminkou broušení nožů v nestřežený okamžik odcizili důchodkyni ze skříně devět tisíc korun. Muži nože lidem skutečně brousili, avšak ve chvíli, kdy jeden z nich brousil, druhý se vždy pod nějakou záminkou snažil porozhlédnout po bytě. „Vím, že se mi snadno mluví, ale pokud někdo takhle neohlášený přijde, tak buď vůbec neotevřu, a pokud je doma manžel, tak řešíme vše jen u dveří,“ uvedla třeba důchodkyně Jiřina Mrazíková.

Cílem zlodějů většinou bývá zjistit místo, kde mají lidé uložené peníze. K tomu často používají trik s bankovkou vyšší hodnoty, kterou chtějí rozměnit za účelem vrácení peněz nebo vyplacení nějakého přeplatku. „Vědí potom přesně, kam si pro úspory během odlákání pozornosti zajít,“ upozornila mluvčí.

Zkušenosti s okrádáním obyvatel vyššího věku mají velmi často i na obcích. Poměrně bohaté zkušenosti s tím má třeba starosta Studnic Vladimír Koutný. „Takové případy se u nás rozhodně objevují, jednalo se i o částky převyšující deset tisíc korun. Lidé jsou ale už naučení, že když někdo takový přijede, dají mi telefonicky vědět a přítomnost prodejců ihned hlásíme rozhlasem,“ uvedl Koutný.

Policisté radí, že starší ročníky by neměly otvírat dveře, když nevědí, kdo je za nimi a hlavně by do bytu neměly pouštět cizí lidi. „Do bytu by měli vpustit pouze ty, které dobře znají nebo kteří se důvěryhodně prokáží a sdělí, proč přichází. Je dobré si i pamatovat, že třeba přeplatky za energie se nedoručují osobně, vždy přijde poštovní poukázka,“ připomněla Navrátilová. Zároveň dodala, že třeba na dveřích i zvonku bytu by měli mít starší lidé uvedené mužské jméno nebo příjmení v množném čísle.