Konec léta neznamená období zvýšené aktivity jen pro zahrádkáře, ale i pro ty, kdo z jejich každodenní práce těží. Vloupání a krádeže trápí jak vyškovské zahrádkáře, tak strážníky, kteří mají problémy s tím, jak zahrady účinně hlídat. Škody způsobené zloději přitom stále rostou.

Nekradou se totiž jen plodiny. „Ve Slavkově to už je taková nepříjemná tradice. Jakmile dozraje ovoce, začnou se objevovat zloději," prohlásil předseda slavkovských zahrádkářů Jiří Svoboda. Majitelé zahrádek totiž podle něj pracují v sadech a nemají čas ani možnosti na to, aby uhlídali celý prostor. „Zloději většinou jdou po elektronice. Mizí nám sekačky, vrtačky, křovinořezy," vyjmenoval zahrádkář.

Případů přibývá

Dodal, že situace se zhoršuje. „V organizaci jsem už třicet let, ale nikdy dřív by mě nenapadlo, že se budou krást třeba lopaty, které jsou koneckonců určené k práci. Teď je zloději berou také. Mizí dokonce i železné sloupky," popsal Svoboda.

Zloděje navíc láká i dozrávající ovoce. „Právě dozrávají švestky, a míváme tu takové turisty, co rovnou chodí s taškami. Nebojí se ničeho, klidně se vlámou i do chatky. Třeba v oblasti pod Urbánkem je celý svah jedna obrovská plocha zahrádek. Tam se krade neustále," upozornil Svoboda.

Celou oblast podle něj není možné pohlídat. „Městská policie to tu obchází, ale oblast je prostě příliš rozsáhlá na to, aby mohli krádežím účinně bránit," míní předseda.

Strážníci toho ale podle slov velitele Petra Smejsíka opravdu příliš nezmůžou. „Krádeže ze zahrádek coby trestné činy vyšetřuje státní policie. Samozřejmě se snažíme oblast hlídat, ale jsme tu tři, takže třeba v noci ji nemůžeme pokrýt celou," vysvětlil velitel.

Republikoví policisté se s krádežemi potýkají často. „Od začátku letošního roku na Vyškovsku vyšetřujeme čtyřiadvacet případů krádeže ze zahrádky. V patnácti z nich se jedná o trestné činy, to znamená škodu vyšší než pět tisíc korun, anebo vloupání," informovala vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Lákají i slepice

Zahradní zloději se podle ní nespokojují jen s obvyklými cíli. „Samozřejmě se kradou sekačky a křovinořezy, ale mizí třeba i zahradní nábytek nebo hospodářská zvířata. V červenci se v Bučovicích někdo vloupal do v zahradě stojícího chléva a ukradl kozu i s kůzletem," popsala kuriózní lup. V Nevojicích zase zmizelo třiadvacet slepic.

Někteří pěstitelé si na krádeže tak nějak zvykli. „Bohužel. Kamarád chatku vůbec nezamyká a nechává hned u dveří půllitr slivovice. Vysvětloval to tak, že mu zloději dveře alespoň nerozbijí a třeba se spokojí s alkoholem," vylíčil Svoboda.

Jiní se však s krádežemi smířit odmítají. „Vzal bych na ně krumpáč a vidle," prohlásil vyškovský zahrádkář Oldřich Chmelař. Zloději mu způsobují škody už dlouhá léta. „Za rok to jde do desítek tisíc korun. Ono to většinu lidí nenapadne, ale třeba takové teleskopické nůžky stojí tři a půl tisíce. Zloději je pak prodají v zastavárnách za nějakou úplně směšnou částku," zdůraznil. Potýká se navíc i s vandalismem. „Opakovaně nám někdo rozbíjí ploty. Ani nic neukradnou, jenom udělají díry. Pak se dovnitř dostanou třeba zajíci. A vznikne další škoda," popsal Chmelař.

MICHAL CHMELA