Milionové ztráty má každoročně podle svých slov majitel vyškovské prodejny Hruška Pavel Šafář ve všech svých obchodech. Nakoupit si takzvaně za pět prstů totiž některým jeho zákazníkům nedělá takřka žádné problémy. Jemu to však působí velké ztráty.

„Nedávno jsem za jeden den nachytal tři zloděje, kteří kradli v mém vyškovském obchodě. Každý si vzal věci za tisícovku. Zavolal jsem policii, ale ta byla proti nim bezmocná. Prý s nimi nemůžou nic dělat,“ postěžoval si Šafář.

Mnohdy prý policisté viníkům nemůžou dát ani pokutu. „Když jim někdo řekne, že je nezaměstnaný, nijak ho nepotrestají. Alespoň mi to tak tvrdili. Nevím, jak se proti tomu bránit. Tito zlodějíčkové mi působí škody za miliony,“ doplnil majitel Hrušky. Pomáhají mu alespoň kamery, kterých má v prodejně několik. „To některé lidi odradí. Ale ani kamerový systém není stoprocentní,“ naznačil Šafář.

Někteří pobertové se podle něj navíc mužů zákona ani nezaleknou a spřádají tak své plány přímo před jejich očima. „Stoupnou si jen kousek dál a domlouvají se, že si půjdou něco ukrást třeba do Hypernovy. A policisté je nechají odejít,“ uvedl Pavel Šafář.

Vedoucí vyškovského obvodního oddělení policie Dalibor Dočkal tvrdí, že jeho kolegové na zloděje v obchodech nejsou krátcí. „Vždycky, když nás někdo zavolá, zjišťujeme škodu. Někdy je necháváme odejít, většinou si je pak ale předvoláme k výslechu,“ vysvětlil Dočkal.

Podle něj může dojít k tomu, že zloději ostuda v jednom obchodě nestačí a vypraví se jinam. „Potom se škoda, kterou v prodejně udělá, sčítá. Když dosáhne pěti tisíc a víc, jde o trestný čin. Pachatel může skončit až u soudu. Pokud se dopustí přestupku, dostanou se před komisi,“ popsal vedoucí obvodního oddělení. Jak vysokou pokutu může zloděj dostat, ovšem neuvedl.
Majitel vyškovské prodejny Hruška však není jediný, kdo má problémy s poberty. Ti trápí třeba i zaměstnance slavkovského Penny Marketu.

„Nemáme hlídací agenturu. Zloději nám zde řádí, ale mnohdy na ně hned nepřijdeme a pak už je pozdě. Když se nám podaří nějakého chytit a přijede policie, pachatele si většinou odvedou,“ vylíčil své zkušenosti zástupce vedoucího slavkovského Penny Marketu Petr Kavan.