Předchozí
1 z 4
Další

Pavel Klvač.Zdroj: osobní archiv

„Jakkoliv jsem se na začátku těšil na sezení v houpacím křesle a četbu poezie, byly první roky spíše ve znamení různých technických záležitostí a oprav. Budova knihovny má za sebou šestnáct let provozu a místy je to znát,“ vypráví.

Ve vyškovské knihovně organizují pro děti každý rok besedy, hry a další akce.Zdroj: archiv knihovny

Knihovna je pro něj nepřehlédnutelným kulturním a komunitním centrem, které je jakýmsi srdcem města. Připouští ale, že ve Vyškově počet čtenářů mírně klesá. „Knihovny se tomuto trendu přizpůsobují nabídkou nových služeb, třeba zvýšeným důrazem na pořádání kulturních a vzdělávacích akcí,“ vyjmenovává Klvač.

Do budoucna je spíše optimista. „Léta praxe ukázala, že tištěné knihy nevymřou. Mají jakousi auru, kterou chladný displej postrádá. Tištěná kniha je archetyp. Byla zde před digitálním blouzněním a bude i po něm,“ věří.

Rada spolku Drnka.Zdroj: archiv Drnky

Není však pouze čtenářem, ale také autorem knih spojených i s jeho regionem. Je pro něj těžké vybrat jednu oblíbenou. „Raději než všechny ostatní mám asi knihu Drnovice příroda, historie, současnost. Jde o výpravné dílo o mé rodné obci, jež končí rokem 2003. Snad budu mít sílu dotáhnout do konce její pokračování, které píšeme svými životy v Drnovicích právě teď,“ doufá.

Drnka se v obci Drnovice i v jejím okolí věnuje pestré škále aktivit. Příkladem může být kurz řezu okrasných dřevin.Zdroj: ARCHIV SPOLKU DRNKA

Jeho autorství souvisí právě se sdružením Drnka. S jeho členy podporuje ochranu přírody a folklor obce. „Myslím, že „zlatou éru“ zažil spolek v rozmezí let 2000 a 2015, kdy jsme byli na Vyškovsku nepřehlédnutelní. Momentálně, jak dorůstají naše děti, se spíš nadechujeme k další etapě naší existence,“ říká.

Je také vášnivým cestovatelem. Zajímá se zvláště o život české menšiny v Banátu. Své cesty po balkánském regionu dokumentoval fotografiemi. „Banát je láska na celý život. Jezdím do těch končin přes dvacet let. Jako pro sociologa je pro mě důležité sledovat změny tamního života dlouhodobě. Před časem vydalo prestižní nakladatelství Academia krásnou knihu Přenesená krajina český venkov v rumunském Banátu, do které jsem přispěl svým textem,“ dodává Klvač.