„Když do hospody, tak si budu muset zajet do patnáct kilometrů vzdáleného testovacího centra. To je fakt skvělé rozhodnutí. Už vidím, jak se teď poženou lidé do restaurací, na koncerty a podobně. Hrůza,“ komentuje jeden z článků na Facebooku uživatel sociální sítě Marek Linhart. Podobných příspěvků na toto téma je zde celá řada.

Nejdřív test, potom pivo

Realita ale tak krutá není. Na koncert, do hospody a na další kulturní či sportovní akce se s čestným prohlášením nepodíváte, možnost samotestů před zraky obsluhy ale zůstává. „Samotesty jsou jednou z možných alternativ u vstupu do provozovny nebo akci,“ potvrdila v pondělí na dotaz Deníku Martina Čovbanová z ministerstva zdravotnictví. Stejně to vidí i hygienici, kteří kontrolují dodržovaní pravidel přímo v terénu.  „Nadále platí možnost samotestů zakoupených v lékárnách a podobně. Pokud tedy dotyčný člověk míří na koncert, není očkován a ani neprodělal v uplynulých 180 dnech nemoc Covid-19, může se otestovat samotestem. Tato možnost zůstává, nic se nezměnilo,“ říká mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Odběr vzorků pro testování na koronavirus
V sobotu přibylo nejméně případů covidu za víkendový den od konce června

K vlastnímu testu prováděnému přímo v hospodě nebo před koncertem není potřeba zdravotník. „Postačí tedy organizátor při vstupu na tuto akci, kterého účastník upozorní, že si vybrat možnost samotestu přímo na místě konání akce. Za pravdivé údaje, kterými se osoba prokazuje, nese odpovědnost daná osoba,“ doplňuje Martina Čovbanová.

Čestná prohlášení přestala platit se začátkem letních prázdnin. K poslednímu červnu totiž skončilo mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví týkající testování a ve školách a firmách. Nicméně někteří zaměstnavatelé testující zaměstnance i nadále.  „Pokud je testování prováděno u odborné laboratoře, neměl by být problém získat potvrzení přímo od ní,“ poukazuje mluvčí hygieniků.

Očkování proti covidu-19 - ilustrační foto
Česko daruje vakcíny. Přistupuje také k dalšímu rozvolnění, povolí třeba tanec

Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách má seznam antigenních testů schválených pro český trh. Šalamunová doporučuje nakupovat testy pokud možno nejlépe v lékárnách či prodejnách se zdravotnickými potřebami. „Tam je stoprocentní jistota,“ dodává.

Testy v hotelu i na chalupě

Lidé teď řeší testy také kvůli ubytováním a dovolené, a to nejen v cizině, ale i v Česku. I zde platí, že potvrzení k bezinfekčnosti jsou nutností. Jak v hotelech, tak v různých nájemních chatách a chalupách v turisticky zajímavých oblastech. „Jedná se o ubytovací službu. Při příjezdu musí turisté doložit potvrzení o bezinfekčnosti. Využít lze i samotest,“ dodává Šalamunová.