1) Hledat kešky

Najdete si, kde v dostupném okolí a na zajímavém místě je na stránkách Geocachingu zaznamenáno v mapě hodně kešek, tedy krabiček s drobnými předměty, většinou malými hračkami, aby to bavilo děti. Do zápisníku si pak zapíšete, že jste kešku našli. Zapíšete si souřadnice, kde kešku najdete, popřípadě si ji stáhnete ve speciální aplikaci do mobilu. Na stránce dané kešky bývá i drobná nápověda, kde přesně krabičku hledat a také stupeň obtížnosti.

Děti pokud možno nevodit na mikrokešky, protože to jsou jen malé ampulky bez hraček.

Loučná nad Desnou, hřiště Kociánov
PŘEHLEDNĚ: Venku a zadarmo. Kde si s dětmi užijete i bez drahých atrakcí

Chcete-li zažít bojovku, najděte si v mapě multikešku (multicache). Jedná se o celou sérii kešek, souřadnice a nápověda vás dovedou k té první a v ní najdete nápovědu, jak sestavit souřadnice kešky číslo 2, ta vás pošle na místo číslo 3, až doputujete k finální kešce s klasickou krabičkou a hračkami. Zajímavé také může být vypravit se k nějaké kešce, která inzeruje, že v sobě ukrývá tzv. travel bugy, tedy většinou hračku s cestovním kovovým štítkem a s instrukcemi, kam se chce hračka dostat. Vy byste jí v tom měli pomoci. Po zadání vyrytého ID na cestovní známce si můžete na webu najít, co za cestu už má za sebou a často i její fotky z cest. To vše jsou pro děti atraktivní a motivační cíle cesty. (Při jednom výletě hračku vyzvednete, při druhém jí pomůžete přiblížit se k jejímu cíli.)

2) Udělat pro děti vlastní bojovku

Je to velice snadné. Stačí nastříhaný krepový papír a proužky, kterými značíte cestu. Krepovým papírem jiné barvy můžete vyznačit, že se zde nachází nějaký úkol (vyluštit rébus a zapsat si ho na papír, doplnit správně zprávu, poznat obrázek, vymyslet slovo, které splňuje zadání, něco zábavného spočítat…). Správná bojovka musí mít na svém konci důmyslně ukrytý poklad – ukrytou tašku se sladkostmi či hračkou. Jeden rodič bojovku připravuje, druhý zatím hlídá děti a čeká na telefonát, že už je cesta připravena. Tuto zábavu si obvykle užijí i dospělí, kteří hru chystají.

V aktivitách, které rodiny s dětmi nejčastěji provozují, vede turistika, následovaná návštěvami bazénů a výlety na rozhledny. 
Nejčastější aktivity rodin? Vedou výlety. Podívejte se, co dalšího je v oblibě

Další variantou bojovky je například hledání písmen v lese a dorozumívání se vysílačkou: Dvě skupiny (klidně i jen maminka + dítě a tatínek + dítě) mají každý svůj vymezený prostor v lese a v něm hledají očíslované lístečky s písmeny. Každý má také papír s prázdnou tajenkou a s očíslovanými čtverečky. Vysílačkou či mobilem hlásí druhé skupince, která písmenka do společné tajenky našli a na které políčko patří. Tím postupně a společně (byť na dálku) vyluští vzkaz, jenž většinou obsahuje, kde mají hledat poklad.

3) Soukromý orientační běh

Když se vám nechce chystat vlastní bojovku se stanovišti, využít lze tzv. areály pevných kontrol. Jedná se o natrvalo rozmístěná stanoviště pro orientační běh v podobě bílo-červeného „lampionku“ či značky s bílým a červeným trojúhelníkem. Na webu si stáhnete do mobilu či vytisknete mapu areálu s vyznačenými kontrolními stanovišti a za pomoci klasické buzoly či buzoly v mobilu je pak hledáte. Nemusíte projít vše, jen úsek, který se vám hodí pro zajímavý rodinný výlet terénem.

Zdroj: DeníkČesko za babku
Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.

4) Discgolf

Populární a většinou zdarma jsou i areály na discgolf. Možná jste při svých procházkách či výletech potkali podivný kovový koš se žlutou obručí a číslem a nevěděli jste, k čemu je dobrý. Jedná se o venkovní zábavu podobnou golfu, avšak s minimálními náklady – každému členu rodiny stačí zakoupit létající disk neboli frisbee. Ač se na discgolf vyrábějí i speciální, hrát se dá i s úplně obyčejnými létajícími disky.

Discgolf v Moravskoslezském kraji
Discgolf? Progresivní sport z USA, ve kterém se to musí umět s létajícím talířem

Na mapě discgolfového areálu si najdete, kde je počáteční odpaliště. Z něj bude vidět první koš, k němuž máte svůj disk směřovat. Další hod začíná tam, kam talíř dopadl, a účelem je úspěšně vhodit disk do koše na co nejméně pokusů, podobně jako v golfu. Většinou se areál nachází ve členitém terénu, takže se musí přemýšlet, jakou trasu si udělat, navíc jde o pestrou procházku plnou strání, potoků a houští, což děti baví mnohem více než chodit po klasických cestách.

5) Přírodní (lesní, venkovní) tělocvičny, OCR parky, překážkové parky, workoutová hřiště

Na rozdíl od předražených fitness center nebo zábavních hal pro děti bývají přírodní tělocvičny zcela zdarma a místo mezi propocenými cvičenci v nehostinné hale se nacházíte na čerstvém vzduchu v lese či na louce. Dnes už bývají velmi kvalitně vybaveny nejrozličnějšími posilovacími stroji a nářadím pro malé i velké. U dětí jsou populární i překážkové (tzv. OCR) parky pro parkour a další aktivity.

Bojovky jsou zábava pro celou rodinu
Naučí za dne, postraší v noci. Bojovky jsou zábava pro celou rodinu

Neexistuje nějaký centrální web pro tyto areály. Můžete zkusit zadat na webu váš region a spojení venkovní tělocvična a podobně. Další tipy na takováto místa najdete na stránkách lesní pedagogiky, popřípadě lze navštívit stránky jednoho z výrobců mobiliáře, jenž má i svou mapu realizací. Ovšem ne všechny jsou pro veřejnost, buduje i venkovní tělocvičny pro školy.

6) Inline stezky

Spousta zábavy zdarma a přitom v krásné přírodě se dá zažít i na kolečkových bruslích na stále početnějších a delších inline stezkách. Dnes už můžete vyrazit na bruslích na celodenní výlet. Jejich mapu najdete zde.

7) Tipy na levné výlety

Když si potřebujete jen odpočinout a načerpat síly v přírodě, ale nenapadá vás, kam jít, můžete využít nejrůznější weby, které se na tipy na výlet specializují. Například portál Kudy z nudy nabízí stovky takových výletů. Přímo na naučné stezky podle jednotlivých krajů se specializují stránky Naučné-stezky.cz, jež nabízí 2400 stezek rozdělených podle krajů. Své tipy na výlety nabízejí třeba i Lesy České republiky.