Miroslav Kalousek odchází. Aby se vrátil
/PROFIL/ Je spousta politiků, kteří dlouhá léta sedí v parlamentních lavicích, ale když skončí, nikdo to nezaregistruje. A pak jsou tací, kteří sice odejdou, ale všichni se budou chovat, jako by se to nestalo, dál se vůči nim budou vymezovat, citovat je, vinit ze všeho možného a chválit i za to, co neudělali. K nim patří Miroslav Kalousek (60), který se dnes vzdal poslaneckého mandátu.
Jeho odchod ze sněmovního jednacího sálu provázel potlesk ve stoje všech jeho kolegů. Nemohlo to být jinak. Polistopadová historie České republiky je bez tohoto muže nemyslitelná.
Po angažmá v Občanském fóru se plně etabloval v KDU-ČSL, začínal na Úřadu vlády, pokračoval na ministerstvu obrany jak ekonomický náměstek a jeho vrcholem bylo působení v roli ministra financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Byl šéfem lidovců a po rozchodu s vedením kolem Jiřího Čunka založil s Karlem Schwarzenbergem TOP 09. Proč po úspěšných 22 letech ve sněmovně právě nyní mizí z politické scény?
Důvod odchodu
Ve svém prohlášení uvedl, že jde o racionální rozhodnutí, neboť díky brzkému vyhlášení termínu voleb už začala ostrá kampaň, která se přenese i do sněmovny. „Je taktické a správné, aby zde vystupovali poslanci, kteří se budou ucházet o mandát, což já nebudu,“ uvedl. Na jeho místo nastoupí starosta Roztok Jan Jakob, bratr Kalouskova věrného spolupracovníka a přítele Ondřeje Jakoba. Mimochodem tato stálost a věrnost, či chcete-li loajalita, je pro Kalouska typická. Ve své kariéře udělal mnoho chyb a naštval spoustu lidí. Občas se zdálo, že své straně je spíš na obtíž než k užitku, ale nikdo mu nemůže vyčítat nedržení slova a podrazy.
I v době, kdy vyjednával s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem možnost vládní spolupráce s lidovci s podporou KSČM, dělal to kvůli udržení pluralitního politického systému. A věděl, že ho to bude stát post předsedy, což se i stalo. Stejně tak v době finanční krize vědomě porušil předvolební slib pravice, že se daně sníží. Ve jménu zdravých veřejných financí zaškrtil výdaje, zmrazil platy a daně zvýšil. Penze se zvedly o 45 korun.
Stal se terčem nenávisti opozice i mnoha vlastních voličů. Přesto dokázal s TOP 09 překonat potřebnou hranici pro vstup do sněmovny i v roce 2013 a 2017. Byl hlavní tváří ideových a faktických sporů se svým nástupcem na ministerstvu Andrejem Babišem, který mu i jako premiér nemohl přijít na jméno. Pochybuji však, že si dnes Babiš oddechl. Naopak mu musela naběhnout husí kůže, když Kalousek prohlásil: „Nechci bilancovat. Zůstávám aktivním členem TOP 09, jsem připraven usilovně pracovat.“
Středopravá koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 je do určité míry jeho dítětem. Nepochybně nebude nyní stát opodál. Zřejmě začne pracovat v nějaké renomované finanční instituci, což mu dá pouvoir hovořit nejen o politice, ale také o ozdravování ekonomiky po koronakrizi. Až se bude nudit, určitě se vrátí - jako senátor, ministr, vlivný poslanec.
Talent k projevům
Ve sněmovně bude jeho dramatický talent chybět. Kalouskovy projevy patřily k brilantním rétorickým představením, kdy neváhal zapojit emoce, snad dokonce i slzy. A když si myslel, že si někdo z křiklounů na ulici zaslouží facku, tak mu ji dal. Jak se přesvědčili členové Pirátů v žoviální debatě před sněmovnou, nešel daleko ani pro vulgarismus. Tehdy to bylo mimo, ale jinak většinou i ten drsnější výraz v jeho mluvě seděl.
Kalouskovi byla vyčítána náklonnost k alkoholu a hlavně jeho styky s příbramským podsvětím, pochybné armádní zakázky, přátelství s majitelem Diag Human Josefem Šťávou či zbrojařem Richardem Hávou, ale nic z toho nebylo za hranou zákona. Všechna trestní oznámení policie odložila.
Miroslav Kalousek jako mnoho intelektuálně zdatných lidí pohrdá méně vybavenými soupeři, ale těch chytrých a úctyhodných si váží. A k jeho naturelu patří kromě mimořádného smyslu pro ironii i dvorné chování k ženám. Znalec vážné hudby a opery zvláště píše vtipné básničky, kterými baví kamarády. Politické prostředí se zkrátka dnešním Kalouskovým poodstoupením stalo méně barevným. A to je škoda.