Česko eviduje 3858 nakažených. Babiš chce nouzový stav jen do konce dubna
S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 44 lidí. Proti ranním údajům je to o čtyři více. Zvýšil se i počet uzdravených, proti ránu o šest na 67 pacientů. Případů nákazy koronavirem je 3858. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že vláda přistoupí na návrh opozice, aby byl nouzový stav prodloužen pouze do konce dubna, ačkoliv vláda schválila prodloužení stavu o 30 dní, tedy do 11. května.
Prodloužení musí schválit Sněmovna a právě některé strany v dolní komoře s prodloužením do poloviny května nesouhlasí.
„Třicátý duben je fajn, alespoň si to všichni zapamatují, teď je to uprostřed měsíce,” řekl premiér. Řekl, že tento termín podpoří. „Za mě, my s tím budeme souhlasit,” řekl v České televizi. Babiš hovořil i o tom, že i přes trvající nouzový stav se mohou některá opatření uvolnit.
"Myslím, že už v pondělí přijde pan ministr Havlíček s nějakými konkrétními návrhy. Mohli bychom uvolnit některé živnosti a některé obchody," sdělil.
On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE.
Téměř 90 procent z dosavadních úmrtí s koronavirem připadá na lidi nad 60 let. V Praze s onemocněním zemřelo 23 lidí, po čtyřech v Moravskoslezském a Středočeském kraji, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví.
Tři oběti si nemoc vyžádala v Karlovarském a Olomouckém kraji, dvě v Ústeckém a Pardubickém. Jednoho zemřelého s nemocí COVID-19 mají vedle Královéhradeckého kraje také na jižní Moravě a na Vysočině.
S nemocí covid-19 je v českých nemocnicích aktuálně hospitalizováno přibližně 340 lidí, přičemž 72 z nich potřebuje intenzivní péči.
Jedním z nich je i pacient Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kterému lékaři ve čtvrtek podali poslední dávku experimentálního léku Remdesivir. Muž stále zůstává napojený na plicní ventilaci, více informací o jeho stavu sdělí nemocnice v pátek.
Z nemoci se ve čtvrtek vyléčila 95letá pacientka, informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Mezi vyléčenými je pacientka z Prahy ve věku 96 let! Jsem za to moc rád.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 2, 2020
Ke čtvrtečnímu ránu odhalily laboratoře v České republice již 3604 případů nákazy novým typem koronaviru. Během středy tak počet infikovaných narostl o 281, což je o 26 méně než o den dříve. "Ta čísla vypadají v poslední době nadějne. Klesá poměr procentuálních denních nárůstu, což je vývoj, který nám dává jistou naději v tom, že přijatá opatření fungují," konstatoval po jednání Krizového štábu jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hanse Kluga bylo více než 95 procent z 30 tisíc obětí koronaviru v Evropě starší 60 let. "Názor, že nemoc covid-19 postihuje pouze starší lidi, je věcně špatný," varoval však Kluge na tiskové konferenci, která proběhla on-line.
Enormní zájem o půjčky
Vláda ve čtvrtek odpoledne spustila druhou šanci pro podnikatele, kteří mají zájem o úvěr z programu COVID II. Malí i střední podnikatelé mohli žádosti o půjčky podávat od čtvrtečního rána, původní limit byl ale za necelé tři hodiny vyčerpán a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) musel obratem přistoupit k jeho navýšení.
"Dnes se rozjelo poskytování bezúročných půjček ČMZRB COVID 2. Zájem je enormní, za 3 hodiny byl výrazně překonán limit 1,5 miliardy. Obratem jsem rozhodnul o navýšení na 5 miliard, odpoledne jsme opět rozjeli příjem žádostí a posilujeme počet pracovníků ČMZRB," napsal Havlíček na twitteru.
Česko má proti Německu třetinu případů, proti Rakousku čtvrtinu
Česko je ale za Německem i Rakouskem v šíření nákazy o čtyři dny pozadu. Při zpětném pohledu do statistik na tom bylo Německo i Rakousko před čtyřmi dny o něco lépe než nyní, v Rakousku bylo 976 případů a v Německu 741 případů na milion obyvatel. V tomto časovém srovnání má Česko proti Německu zhruba polovinu případů a proti Rakousku třetinu.
V počtu testů je ale Česko téměř srovnatelné s Německem i Rakouskem. Česko má v přepočtu na milion obyvatel provedených 5695 testů, Německo 5768 a Rakousko 5812. V časovém srovnání, které zohledňuje dobu šíření nákazy v jednotlivých zemích, má Česko v testování před Rakouskem náskok.
Česko chrání hranici s Německem a Rakouskem od 14. března a kontroly by měly trvat nejméně do 24. dubna. Česko zařadilo 12. března Německo i Rakousko mezi 15 rizikových zemí, nepovažovalo je z hlediska šíření koronaviru za bezpečné.
Čeští pendleři, kteří jezdí za prací každý den přes hranici, nemohou nyní do Německa a Rakouska vyjet na méně než 21 dní a po návratu domů je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Pro Čechy uvízlé v zahraničí české ministerstvo zahraničí zajišťuje návraty, speciální autobusy vypravilo i z Berlína či Vídně, dnes se vrací čeští občané z pěti tyrolských obcí.
Úsporná opatření fotbalových klubů
Úsporná opatření se dnes dotkla dalších fotbalových klubů, konkrétně pražské Sparty a Českých Budějovic. Již dříve tak přitom učinily další prvoligové celky - Ostrava, Jablonec, Mladá Boleslav a Zlín.
"Hráči A-týmu ACS s platností od 1.4. přistoupili na snížení základní složky mzdy o 20, respektive 30 procent a to v závislosti na výši fixní části měsíční výplaty. Tato opatření mohl klub realizovat jen díky pozitivnímu přístupu hráčů," uvedla Sparta na svém webu s tím, že snížení potrvá do doby, než bude obnoven standardní tréninkový režim.
Na krizi způsobenou novým koronavirem zareagovalo i Dynamo České Budějovice, detaily dohody s hráči však nezveřejnilo. "Tato dohoda se vztahuje již k odměnám za měsíc březen a týká se tedy všech v klubu, od generálního manažera až po posledního zaměstnance," stojí na oficiálních stránkách klubu.