Maximalista vylovil 350 kilo ryb. Předseda Capita prosazuje spíš "Chyť a pusť"
František Capita z Bučovic je vášnivým rybářem a už více než patnáct let předsedou pobočného spolku Slavkov u Brna Moravského rybářského svazu. Revír spolku sahá od pramene Litavy v Chřibech až po Hrušky. Patří do něj také část potoka Rakovce, rybníky v Bučovicích, Slavkově u Brna, Hodějicích a Dolní rybník ve Vícemilicích. Spolek vznikl za války v roce 1942.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Za dobu Capitova vedení se spolku podařilo dosáhnout nemalých cílů. Mezi ně patří například vybudování rybníka Křovačka v Bučovicích. „Považuji to za největší úspěch. Je to takové moje dítě. Od sehnání peněz až po poslední papír kolaudace,“ říká předseda.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Mezi dalšími úspěchy jmenuje odbahnění rybníka Ligary ve Slavkově, koupi hodějického rybníka a rekonstrukci slavkovské klubovny. „Dále jsme do nájmu získali biokoridor ve Vícemilicích, což je pro nás také úspěch,“ dodává Capita.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Členskou základnu spolku tvoří jedenáct set rybářů. Noví rekruti navíc neustále přibývají díky čtyřem rybářským kroužkům pro děti. „Považuji to za velmi dobrou věc. Děti to dostane od počítačů k vodě. K přírodě se chovají šetrně, dovedou si po sobě uklidit a papíry mívají v pořádku. Vedoucí kroužků děti vedou velmi dobře,“ chválí Capita. Obavy má ze zrušení povinné brigády. „Ale uvidíme, třeba to přinese i něco kladného,“ doufá.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
U dětských rybářů velmi oceňuje přístup „Chyť a pusť“. Zvláště v porovnání s některými dospělými, kteří jsou schopní za rok odlovit závratné množství ryb. „Více než dvě třetiny rybářů vrací na konci roku lístek prázdný, ale najde se deset rybářů, kteří jsou schopní vychytat dvě tuny ryb ročně. To už je dost,“ říká Capita. Prozradil, že na vrcholu žebříčku je rybář, který z vody za rok vyloví 350 kilogramů ryb, z toho asi 250 kilogramů kaprů.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Ostatní rybáři se ale nemusejí bát, ryb je i tak stále dost. „Rybáři si stěžují, ale když se dělá výlov, tak jsou všichni překvapení, kolik jich tam je,“ popisuje Capita. Většinou jde o kapry. Kdo má ale zálusk na sumce, nezklame ho slavkovský rybník. V Litavě se zase díky zlepšující se kvalitě vody objevují krásní až půlmetroví tloušti. Větší problém pro revír nepředstavují ani pytláci. „Čas od času k nám ale chodí pytlačit cizinci,“ připouští předseda.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Získat rybářský lístek přitom není nijak složité. Kroužek pro děti trvá jeden školní rok. Dospělí mohou pro získání prvního rybářského lístku absolvovat jednodenní kurz. „Účastníci se naučí základní znalosti a po vyřízení rybářského lístku na obci od nás obdrží členský průkaz a povolenku,“ popisuje Capita.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Pak už zbývá jen vydat se na lov a čekat na první úspěšný záběr. Když se poštěstí, může rybář narazit na opravdu výstavní kousky. Mezi největší ryby, které má na svém kontě Capita, patří metr sedmdesát dlouhý sumec, desetikilový kapr nebo metrová štika. „Na Plumlovské přehradě jsme jednou ve třech v pravé poledne chytili sedmnáct úhořů. Jinak jsem také ale spíš pro pravidlo chyť a pusť,“ říká rybář.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Varuje, že rybaření nemusí být vždy poklidné. „Ve Slavkově byl kluk, který měl jeden problém za druhým. Šel s tatínkem na led a propadli se. Šli do lesa, ztratil se. Jednou přišel za jeho maminkou sousedův kluk a zeptal se, jestli půjde syn na ryby. Maminka si řekla, že na rybách se mu nemůže nic stát, tak ho pustila. Popíjela kafe na balkoně a za půl hodiny uviděla syna celého od krve s háčkem v puse, jak ho soused vede zaseknutého na udici. Řekl jen ‚Paní, to je ale krvavý sport',“ směje se Capita.
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in