Předchozí
1 z 8
Další

David Kučera.Zdroj: Hanna Wimmer (Lilith´s Eye)

K zajímavému povolání směřoval už na škole. „Po maturitě a jednoletém pomaturitním studiu na jazykové škole jsem studoval vyšší odbornou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hned v prvním ročníku mě zaujala možnost praxe jako průvodce na zámku, a tak jsem si to ve Vizovicích na Zlínsku poprvé vyzkoušel. Následně jsem na veletrhu Regiontour v Brně narazil na stánek slavkovského zámku, kde jsem se poptal na možnost brigády, a tak to začalo,“ vypráví Kučera.
Nejprve strávil necelé tři sezony ve Slavkově jako brigádník, aby mu před osmi lety nabídli pozici na plný úvazek. „Chvíli jsem s přijetím této nabídky váhal, protože jsem plánoval život v Praze. Nakonec jsem však pracovní pozici přijal a teď jsem za to vděčný,“ uznává.

Na přípravě hraných prohlídek se ve Slavkově podílí celý tým průvodců.Zdroj: Barbora Uhlová

Kvůli spojitosti s Napoleonem se na slavkovském zámku často setkává se zahraničními turisty. „Jezdí k nám jednotlivci převážně z Francie nebo sousedních zemí, ale navštěvují nás také celé zájezdy. Nejčastěji se jedná o prohlídky v němčině, ale poslední roky jsme spolupracovali hodně mimo jiné i s maďarskou cestovní kanceláří,“ popisuje.

David Kučera.Zdroj: Hanna Wimmer (Lilith´s Eye)

S ohledem na trendy v zahraničí podle něj nejsou tito návštěvníci zvyklí na organizované prohlídky s výkladem a chtějí si zámek spíše projít sami. „Když vedeme zájezdy, nebývají tak lační po informacích jako Češi a spíše se ženou kupředu, takže jim někdy nestačíme ani celý výklad podat. Dalším specifikem je například u rakouských turistů štědrost k průvodcům, takže po prohlídce dávají spropitné, což většinou průvodce nečeká. Slyšel jsem, že v Rakousku to zpravidla funguje tak, že jsou průvodci na památkách bez nároku na plat a živí je pouze to spropitné, tak možná je to tím,“ vypráví Kučera.

David Kučera v roli zlé nevlastní sestry Dory při speciální prohlídce Popelka na zámku.Zdroj: Deník / Jakub Dostál

Už předtím než Kučera v zámku nastoupil, se v něm věnovali speciálním hraným prohlídkám, do kterých se záhy sám zapojil. „Začali jsme však tuto nabídku doplňovat více netradičními tituly, které pro změnu nebyly historicky zaměřené. Začalo to pohádkami, postupně se přidalo téma kouzelnické a v neposlední řadě hororové. První scénář jsme tvořili s několika průvodci společně,“ říká.

David Kučera v roli zlé nevlastní sestry Dory při speciální prohlídce Popelka na zámku.Zdroj: Barbora Uhlová

V začátcích bylo nejtěžší sehnání kostýmů, které měli průvodci z velké části pouze zapůjčené. „Do dnešního dne se nám už fundus kostýmů a rekvizit značně rozšířil a sotva na něj stačí jedna celá místnost. Příprava má vždy několik fází – nejprve se musí vše naplánovat a domluvit průvodce do obsazení, poté zkoušíme a v den představení musíme upravit prohlídkovou trasu, nachystat si kostýmy, do kterých se během představení převlékáme a hlavně nachystat sebe,“ prozrazuje Kučera.

David Kučera v roli zlé nevlastní sestry Dory při speciální prohlídce Popelka na zámku.Zdroj: Deník / Jakub Dostál

Všemu předchází ještě jedna generálka, po které průvodci vystupují před návštěvníky třikrát až čtyřikrát po sobě. „Když připravuji zcela novou prohlídku, začíná to nějakým nápadem na námět, poté tvořím scénář, obstarávám nové kostýmy, rekvizity a dekorace, probíhá focení na plakáty a podobně. Často mi ale značnou mírou pomohou kolegové, například na Krásku a zvíře se při první čtecí zkoušce spontánně zrodil nápad na přetvoření celé hry do folklórní podoby. Na poslední chvíli jsme tedy společně upravili scénář a někteří přinesli i vlastní kroje,“ vzpomíná.

David Kučera.Zdroj: Hanna Wimmer (Lilith´s Eye)

Co nejvíce se snaží využít, je potenciál každého účastníka. Hraje-li někdo na hudební nástroj, zpívá nebo tančí, zakomponuje to také do prohlídek. „I když jsou náročné a na konci nemáme už ani sílu slavit, vždycky si je užíváme a baví nás to. Je to mimo jiné oživení pracovní náplně a prostor pro uměleckou seberealizaci. Děláme to všichni moc rádi a myslím, že je to i poznat, protože ohlasy bývají v drtivé většině pozitivní,“ pochvaluje si Kučera.

David Kučera v roli zlé nevlastní sestry Dory při speciální prohlídce Popelka na zámku.Zdroj: Barbora Uhlová

Využívá tu také jeden ze svých největších koníčků v podobě líčení a úpravy účesů. Vedle svého zaměstnání má totiž vedlejší živnost a kromě práce s klientkami na slavnostní příležitosti bývá i u profesionálního focení nebo natáčení. „V poslední době ale nejvíce pracuji sám se sebou v souvislosti s mým působením v brněnském Cabaretu des Péchés, kde vystupuji jako Drag Queen pod pseudonymem Ivory Divine. Na zámku však vizážistiku hojně uplatňuji také a to právě ve zmíněných hraných prohlídkách. Jedná se spíše už o divadelní maskérství a například díky takzvaným Hrůzostrašným prohlídkám jsem se naučil pracovat i s tekutým latexem při výrobě masek,“ dodává průvodce David Kučera.