Předchozí
1 z 5
Další

Foto: archiv Libora MusilaZdroj: archiv LIKO-s

Uznává, že si zažil krušné chvíle. „Neuměli jsme dobře řídit náš byznys a z toho vzniklo naše velké zadlužení u bank, které jsme museli roky splácet. Byla to náročná doba, ale vše jsme nakonec zvládli a právě v těchto těžkých časech se rodila naše filosofie. To nám sice přináší úspěchy, ale musíme se stále maximálně snažit, protože samo samozřejmě nic nepřijde,“ zdůrazňuje Musil.

Foto: archiv Libora MusilaZdroj: archiv LIKO-s

Zajímá se zvláště o přizpůsobení stavitelství okolnímu prostředí. „Nemůžeme to udělat tím, že budeme stavět stejné budovy a dovnitř nacpeme silné klimatizace. Klimatizační jednotky sice chladí interiér, ale o to více zahřívají okolí budovy a trávení většiny života v klimatizovaných prostorách má navíc nezdravý vliv na lidi. Stejně tak, jak stavitelé v jižních státech dříve navrhovali budovy, které samy sebe chladily, tak i zelené stavění má stejný efekt a přináší lidem dotek přírody na dosah,“ vysvětluje.

Foto: archiv LIKO-sZdroj: archiv LIKO-s

Věří v možnost kompenzace destrukce krajiny zelenými stavbami, na což v posledních letech upozornil i takzvanou živou výrobní halou. „Pokud zachytíte vodu na místě stavby a použijete ji na ochlazení okolí, tak si vytvoříte speciální mikroklima a na místě může být ještě lépe pro život než před tím. Je to cesta k ochraně naší přírody,“ popisuje.

Foto: archiv LIKO-sZdroj: archiv LIKO-s

Sám dříve kvůli práci v podstatě neměl žádný volný čas. „Všechen jsme ho s mojí manželkou věnovali firmě a rodině. Vše bylo nutné odpracovat. Bez možnosti oddechu to však nelze táhnout dlouhodobě,“ uznává.

Foto: archiv LIKO-sZdroj: archiv LIKO-s

Nyní si ale čas na odpočinek už najít dokáže. „Rád třeba jezdím po horách. Zatímco dříve jsem se projížděl na terénní motorce, nyní to je na elektrokole. Mám rád také skupinu mých dlouholetých přátel, se kterými se pravidelně scházíme. Odpočinek si užívám na naší malé rodinné farmě v Kobeřicích a u sklenky dobrého vína,“ dodává Libor Musil.