„Smyslem je vytvořit nový systém, v němž by příroda, potravinové systémy a biologická rozmanitost byly ve větší rovnováze, a chránit tak zdraví a dobré životní podmínky občanů,“ uvedl už v roce 2020 místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkKdyž Evropský parlament loni na podzim definitivní znění zemědělské reformy EU schvaloval, byl jasně uveden cíl reformy. „Chceme zajistit spravedlivé rozdělování podpory napříč EU v každém členském státě. Malé a střední zemědělské podniky obdrží podíl z přímých plateb a zvláštní podpora ze zemědělského fondu pro rozvoj venkova bude určena i pro mladé zemědělce,“ uvedl ve svém prohlášení parlament.

Ilustrační snímek
Zemědělci se chystají na „BIO revoluci“. Bojí se, zda dražší potraviny prodají

Kamenem úrazu se nakonec ukázala definice klíče přerozdělení. Ten si měly nastavit členské státy samy. Podle vládních plánů z doby kabinetu Andreje Babiše měly jít tyto dotace především velkým agrofirmám.

S nástupem nové vlády, která zastupuje spíše zájmy menších zemědělců, a nejde tak na ruku velkým hráčům, se situace v Česku mění.

Omezení megadotací

„Naším cílem je mít zdravější vodu, zdravější potraviny, chceme lépe pečovat o půdu a celkově se chovat šetrněji ke krajině. To je hlavní smysl změn,“ uvedl nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Dlouhodobě nejdražší půda bývá v okolí Prahy a Brna i v nejúrodnějších oblastech, tedy okolo Olomouce (na snímku), Hradce Králové, Kolína či Mladé Boleslavi
Skoro 300 tisíc za hektar. Cena půdy v Česku atakuje nová maxima

Klíčové je podle něj navýšení prostředků na hektar z 10 na 23 procent. Tato podpora bude ale určena jen na prvních 150 hektarů. „To by mělo vrátit do hry menší farmáře,“ dodal ministr.