VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Vyškovsko

dnes 05:26

Do Vyškova míří tisíce punkerů. Město bude opět Pod Parou

Vyškov – Tisíce lidí s barevnými „číry“ a specifickou módou míří na festival Pod Parou. Punkrockový festival se ve čtvrtek počtvrté vrací do Vyškova. Na marchanické letiště, kde se třídenní akce koná, dorazí nejen Češi a Slováci, ale i Izraelci, Britové, Rusové a dokonce i punkeři z Jihoafrické republiky.

včera 17:43

Obnova Kalvárie začne na podzim. Zatím kácí smrky napadené kůrovcem

Bučovice – Kalvárii, oblíbený bučovický lesopark u škol, už zanedlouho zvelebí. Lidé si odpočinou v altáncích, projdou se po opravených cestách. Sucho jim však práce lehce zkomplikuje.

včera 11:29

Od září pojedou vlakem i autobusem za čtvrtinu ceny. Díky novým slevám

Jižní Morava /ANKETA/ - Děti, studenti a důchodci na jihu Moravy od září ušetří při jízdě hromadnou dopravou. Díky zavedení nových slev.

včera 09:31

Výbuch, záchrana lidí, útok. Vyškovské velitelství připravilo vojáky do Mali

Vyškov – Díky dalšímu cvičení Sahel je zhruba tři sta vojáků a sedmdesát kusů techniky certifikováno k plnění úkolů v Mali.

včera 06:10

Bude dítě zdravé? zajímá čím dál víc těhotných. Screeningové vyšetření je trend

Jižní Morava – Těhotné ženy mají stále větší zájem o speciální vyšetření, které umožňuje odborníkům zjistit, jestli dítě bude či nebude trpět vrozenou vadou již v prvních týdnech těhotenství.

12.8.2018

Empírová slavnost, dobový piknik i ukázky bojů bavily Slavkov

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Lidé se začínají scházet na náměstí zámku ve Slavkově u Brna. Vojska se připravují k nástupu. Za zvuku polních trumpet a výstřelů z ručnic propuká střet znepřátelených stran z období napoleonských válek. Všude je slyšet povyk a křik raněných. Vidíme bojiště plné padlých, kteří se po chvíli zvednou a vychutnávají si uznání diváků.

10.8.2018

Procházejí se po půl milionu. V Orlovicích spravili 150 metrů chodníků

Orlovice – Po nových chodnících se procházejí Orlovičtí. „Uprostřed obce jsme opravili sto padesát metrů dlouhý chodník. Předláždili jsme i vjezdy do domů, aby na nový chodník navazovaly,“ sdělila starostka obce Jana Minářová.

10.8.2018

Tak dobrý tanečník jako válečník? Lidé poznají Napoleona jinak, i jeho milenku

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Pyrotechnické představení, perličky z Napoleonova života nebo ukázka každodenního vojenského života na návštěvníky čekají o víkendu ve Slavkově u Brna. Podívejte se i na přehled dalších zajímavých akcí z celé jižní Moravy.

9.8.2018

Deset kilogramů trhaviny vs. průmyslová hala? Budova v UP závodech šla k zemi

Bučovice /VIDEO/ - Dřív se v ní zpracovávala dýhovina, v posledních letech však jen chátrala. Co udělá deset kilo trhaviny semtexu a austrogelu se starou průmyslovou halou? O tom se přesvědčili střelmistři hasičů při svém druhém cvičení v areálu bývalých UP závodů v Bučovicích. Do areálu se po červnovém cvičení tento týden vrátili podruhé. Vrchol programu, demolice staré budovy, se uskutečnila ve čtvrtek.

9.8.2018

Legionáři lákají Bučovické, další zastávkou bude Kyjov

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Kopii legionářského vlaku z období let 1918 až 1920, kdy Češi a Slováci bojovali na ruské transsibiřské magistrále, si nyní mohou prohlédnout obyvatelé Bučovic na Vyškovsku. Na tamním nádraží bude takzvaný Legiovlak stát až do neděle. „Je o něj až nebývale velký zájem. Jen za první den jej navštívilo několik stovek lidí. Také jsem se byl podívat a stojí to za to,“ chválil bučovický starosta Jiří Horák.

9.8.2018

Komáři? Letos extrémně málo, hubí je sucho. Místo nich útočí agresivní muchničky

Jižní Morava /ANKETA/ – Krev sáli už před miliony let, jejich bzučení dodnes zneklidní i ty nejotrlejší. Letos se ale moc často neozývá. Komárů je na jižní Moravě extrémně málo. Může za to hlavně velké sucho. Přibylo naopak agresivních muchniček.

9.8.2018

Domov důchodců v Bučovicích postaví příští rok

Bučovice /FOTOGALERIE/ – Nový domov důchodců v Bučovicích získává jasnější obrysy. Odborníci už vytvořili vizualizaci. Zařízení se specializuje na lidi trpící stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou.

9.8.2018

Staré a handicapované začne od záři vozit taxi. Zájemci si musí vyřídit průkazku

Vyškov – Na úřad, poštu nebo do knihovny. Pro řadu starších a handicapovaných Vyškovanů to doposud byla náročná cesta. Ulevit jim má služba Senior taxi. Řidič zájemce odveze až na místo. Jen za dvacet korun.

8.8.2018

K rybníku bezpečně. Po novém chodníku vyrazí v Bohatých Málkovicích na hody

Bohaté Málkovice - Bezpečnější trasu k rybníku zajišťují v Bohatých Málkovicích. „Doteď lidé chodili po silnici, což je nebezpečné. Nový chodník ocení především děti a matky, které vozí děti v kočárku,“ informovala starostka obce Marie Hrubá.

8.8.2018

Žena s prázdným kabátem připomene oběti války. Památník odhalí v půlce září

Vyškov – Nejvýznamnější akcí Vyškova ke stému výročí konce 1. světové války bude odhalení památníku padlým. Jak už Deník Rovnost informoval, vedení radnice na jeho tvorbě dlouhodobě spolupracuje se zlínským akademickým sochařem Radimem Hankem. Žena svírající kabát, připomínající padlého muže, má upozornit na kontrast krásy života a tragiky války.

7.8.2018

Z Brna do Přerova? O hodinu rychleji. Vyškovskem mají svištět vlaky dvoustovkou

Vyškovsko – Od Holubic až po Chvalkovice na Hané má vyškovský okres protnout nová modernizovaná dvoukolejná trať, která spojí Brno s Přerovem za půlhodiny místo současných devadesáti minut.

7.8.2018

Padesát let od invaze vojsk do Československa: podělte se s námi o vzpomínky

Vyškovsko - V souvislosti s výročím padesáti let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravujeme vzpomínkové téma do Vyškovských novin, které vyjdou v pátek 17. srpna, a do Vyškovského deníku Rovnost, který vyjde 21. srpna.

7.8.2018

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

7.8.2018

Dětské pacienty vítají myši nebo psi. Na veselých zástěrkách zdravotních sester

Bučovice – Myšky, kočky a psi. Tato zvířátka vítají dětské pacienty na bučovické poliklinice. Tamní sestřičky si totiž pořídily zástěrky s těmito veselými motivy.

7.8.2018

Volby? Bez kandidátů. Starosta skončí z osobních důvodů, obec povede správce

Hodějice – Říjnové volby do zastupitelstva se u nás konat nebudou. Nikdo totiž nepodal žádnou kandidátku. Touto informací žijí obyvatelé Hodějic na Vyškovsku.

6.8.2018

Boom vystřídal boj o přežití. Mlékomaty drží stálí zákazníci, noví nepřibývají

Jižní Morava – Trvanlivé v krabici nebo čerstvé z automatu? Na řadě míst v regionu fungují mlékomaty, kde si lidé mohou denně koupit čerstvé mléko. Za litr zaplatí od patnácti do sedmnácti korun. Podle některých provozovatelů odběr z automatů po počátečním boomu po několika letech odezněl.

5.8.2018

Sečení otav? Triumfuje pečlivost. Doma chováme zvířata, mám praxi, říká vítězka

Kloboučky u Bučovic /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Mám já kosu ostrú. Slova z lidové písničky, která doprovázela sekáče na Sečení kloboučských otav. Letošní desátý jubilejní ročník byl věnován památce zakladatele sečení Jana Kelbla.

3.8.2018

Veveří oživí v sobotu Keltové. V Kloboučkách pokosí otavy

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

1.8.2018

Církevní restituce: Zdanit, plánují komunisté. Jihomoravské osobnosti jsou proti

Jižní Morava /ANKETA/ - Je to víc než rok, co se do rukou farnosti ve Veverské Bítýšce na Brněnsku vrátil vzácný obraz Madony z Veveří na Brněnsku. Madona byla jen jedním z případů, kdy v kraji díky církevním restitucím získala církev zpět svůj dříve zabavený majetek. Nyní společnost názorově rozděluje návrh komunistů dodatečně zdanit finanční náhrady za nevydaný majetek při církevních restitucích. Jak řekli Brněnskému deníku Rovnost v Panelu Deníku jihomoravské osobnosti, většině se tento návrh nelíbí. 

1.8.2018

Uzávěrka přihlášek do voleb: ve Vyškově usilují o hlasy dvě nová seskupení

Vyškov - Z osmi kandidátek si v říjnových komunálních volbách vyberou Vyškované. Zástupci stran a sdružení je přihlašovali do úterní čtvrté hodiny odpolední. Ve Vyškově tak učinili i kandidáti nového politického sdružení Náš Vyškov a SPD.

1.8.2018

Tropy: lidé berou útokem obchody s větráky, montéři klimatizací pracují přesčas

Brno /ANKETA/ – Horko, v kterém  už nejde poznat rozdíl mezi vzduchem venku a uvnitř, donutilo před pár dny Luboše Tichého ke koupi větráku do jeho brněnského bytu. „Kvůli rušnému okolí jsem nemohl otevírat okno. Klimatizace pro mě byla zase drahá a do malého prostoru zbytečná,“ odůvodnil. Není jediný, majitelé obchodů hlásí zvýšený zájem o ventilátory i klimatizace. 

1.8.2018

Burčák jde do prodeje, hned první možný den. Díky rekordně brzké sklizni hroznů

Jižní Morava - Už ve středu bude v prodeji na jihu Moravy burčák. Vinaři začali letos se sběrem hroznů rekordně brzy. Ceny nápoje mají být stejné jako loni.

31.7.2018

Tropické teploty atakují rekordy. Řidiči fasují letní uniformy i sluneční brýle

Jižní Morava – Až k 36 stupňům vystoupí rtuť teploměrů v Jihomoravském kraji. Český hydrometeorologický ústav vydal kvůli vysokým teplotám výstrahu. Doporučuje v ní například, aby lidé ve vedru omezili tělesnou zátěž a varuje před požáry.

29.7.2018

Hody v Kroužku: Mladí po sedmnácti letech oblékli kroje

Rousínov, Kroužek /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kdo si tu písničku zazpívá, veselá partyja z Mistřína, zní v sobotu v rousínovském Kroužku. Dnes ale lidové písničky nezpívá žádná mistřínská parta, ale tamní stárky a stárci. Mladí po sedmnácti letech obnovili v Kroužku krojované hody. Mládenci vyzvedávají stárky a žádají si od starosty právo, aby si večer užili pravou vesnickou zábavu

27.7.2018

Na místě bučovického UP budou byty. Zatím tam cvičně střílí hasiči

Bučovice - Za použití co nejmenšího množství trhaviny zbořit co nejsilnější zeď. To bylo cílem cvičení hasičů, které se před několika týdny uskutečnilo v bývalém závodu UP v Bučovicích. Využili k tomu fakt, že se město, respektive firma, která si místo převzala, pouští do bourání jednotlivých objektů.

27.7.2018

Proplétají se mezi auty. Rozkopané náměstí ve Vyškově rozčiluje chodce i řidiče

Vyškov - Dopravu na náměstí vpustili v roce 2014. O tři roky později centrum města začali opravovat. A v roce 2018 padají na hlavy představitelů vyškovské radnice nelichotivé poznámky. Kvůli rekonstrukci je totiž neprůchozí chodník ve směru od radnice k výjezdu z náměstí. Stavba pokračuje i v Husově ulici a ulici Jana Šoupala. Lidé, kteří přecházejí z obchodu do obchodu se tak neustále musí vyhýbat autům a řidiči zase chodcům.

27.7.2018

Snad bude hezky, doufají lidé. Uvidí nejdelší úplné zatmění Měsíce 21. století

Jižní Morava - Úplné zatmění měsíce uvidí v noci z pátku na sobotu nejen obyvatelé jižní Moravy, ale i ostatní lidé v Evropě, Africe a Americe. Sledovat jej můžou pouhým okem.

26.7.2018

Méně odpadu ve vyškovských ulicích: pomůžou kontejnery i četa

Vyškov – Válející se odpadky po zemi, leckdy poletující i daleko od kontejnerů na tříděný odpad. Na nepořádek kolem nich upozorňovali Vyškované pravidelně. „Někdy je to nechutné. Nejhorší je to na sídlištích. Rozhodně by to měla začít radnice řešit,“ okomentoval například Jan Horníček.

26.7.2018

V aleji v Ruprechtově postavil muž boží muka. Lidé už se u nich modlí, těší ho

Ruprechtov – Pod Ruprechtovem, v části při cestě na takzvanou Stříbrnou, má stromořadí. Obyvatel obce Jiří Antl se rozhodl, že ho doplní Božími muky.

26.7.2018

Milonická mládež si prosadila stavbu workoutového hřiště

Milonice – Nechtěli cvičit zavření v posilovně, vybojovali si workoutové hřiště. Milonická mládež sepsala petici za výstavbu posilovacího hřiště. Aktivita se jim vyplatila, podpořila je většina milonických obyvatel. Hřiště začnou stavět na podzim.

25.7.2018

Bezpečnější laparoskopie: vyškovská nemocnice má 3D systém, jako jediná v kraji

Vyškov – Zhruba pět set laparoskopických operací řeší ročně chirurgové ve vyškovské nemocnici. Jako první pracoviště na jižní Moravě mají od začátku července nový laparoskopický 3D systém. Ulehčí práci lékařům a pacientům přinese větší bezpečí.

25.7.2018

Kontroly plavidel: za alkohol hrozí postih plavcům nebo i při jízdě na šlapadle

Jižní Morava /VIDEO/ – Plachtařům a kormidelníkům na přehradách se může alkohol prodražit. Policisté třeba na Nových Mlýnech kontrolují dodržování předpisů často.

24.7.2018

Jižní Moravu zasáhnou tropické třicítky. Do města možná vyjedou kropící vozy

Brno – Pokrývka na hlavě a deštník se tento týden budou hodit. Teplota vzduchu v Jihomoravském kraji totiž vystoupá k tropickým třiceti stupňům Celsia. Meteorologové zároveň upozorňují, že během následujících dní se mohou objevit bouřky.

24.7.2018

Nejdřív alej, potom mošt. Hrušečtí se vrací k tradicím a vysází stromořadí

Hrušky – Návrat starých odrůd do krajiny a také zamezení erozi. To jsou dvě hlavní výhody nové aleje, kterou plánují vysadit v Hruškách na Vyškovsku. Zhruba kilometr dlouhé stromořadí však obci přinese víc. Hrušečtí se plánují vrátit ke kořenům a úrodu hrušek bezezbytku zpracují.

23.7.2018

UV lampy zlepší dezinfekci vody. Sníží její spotřebu i množství používané chemie

Vyškov – Zvýšit účinnost systému dezinfekce bazénové vody plánuje Správa majetku města Vyškova ve vyškovském aquaparku. Stávající technologie je totiž stará osmnáct let.

22.7.2018

Knihovníci mají prázdniny. Čtenářům tradičně otevřou Hladové tiskové okénko

Vyškov – Je to už tradice. Přestože mají všichni knihovníci dovolenou, čtenáři o svůj pravidelný příděl knih nepřijdou. Jako vždy v době dovolené jim je z okénka podá knihovnice Zdeňka Adlerová.

22.7.2018

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

21.7.2018

Prioritní investice kraje? Po vyškovské neurologii opraví kyjovskou gynekologii

Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.

21.7.2018

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

21.7.2018

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

20.7.2018

V Kozlanech chystají nová parkovací místa podél silnice

Kozlany – Ulehčit obyvatelům i návštěvníkům obce se chystají v Kozlanech. „Plánujeme vytvořit několik podélných parkovacích míst okolo hlavní silnice. Rozmístíme je od středu obce ve směrech na Bučovice a Bohdalice,“ informoval starosta Karel Pospíšil.

20.7.2018

Víkendové počasí na jižní Moravě: až třicetistupňová vedra doprovodí bouřky

Jižní Morava - Letní horko si o víkendu užijí Jihomoravané. Na teploměrech se jim totiž podle meteorologů mají objevit i třicítky. Víkend ale mohou zakončit bouřky. I v příštím týdnu si lidé užijí letní počasí.

20.7.2018

Dluhy za odpad: města jižní Moravy hrozí neplatičům i exekucí

Jižní Morava – Přes devět milionů dluží lidé břeclavské radnici za odvoz odpadu. Částka by bez problémů pokryla pětinu nákladů na největší letošní investici města – výstavbu smuteční síně a rozšíření městského hřbitova. Dostat dluh od lidí zpět však není jednoduché. Podobné zkušenosti mají i v ostatních městech kraje. Přístup radnic k vymáhání je nicméně rozdílný.

20.7.2018

Na nově postavené stezce vyrostly sloupky. Schválnost, myslí si Krutílek

Vyškov – Na firmu, úředníky i vedení radnice. Na ty podal začátkem května zemědělec z vyškovských Dědic Jiří Krutílek trestní oznámení na policii. První májový den totiž začal na jeho pozemcích pracovat bagr. „Odvážel zeminu a navážel rumisko. Navíc odvážením ornice mi vznikla škoda za pětatřicet tisíc,“ poukázal Krutílek.

19.7.2018

Pila je můj mazílek, říká dřevorubec-závodník. Sní o účasti na mistrovství světa

Rychtářov - Sekyru držel poprvé v ruce ve čtrnácti letech. V lese však pobíhal se svým otcem dřevorubcem odmala. Jaroslav Štelc z Rychtářova na Vyškovsku tušil, že i on se jednou bude živit kácením stromů. Ovšem nepředpokládal, že se stane vicemistrem republiky v dřevorubectví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT