Začátek přímého přenosu politické debaty kandidátů do krajských voleb ve vyškovském Sokolském domě se kvapně blíží. Sál kina se ale zaplňuje jen pomalu. Nakonec diváci nesedí ani ve čtyřech řadách. Lidé asi dali přednost telenovele před politikou. Na nic se ovšem nečeká, začít se musí přesně.

Moderátorky Anna Štětinová a Ivana Denčevová vítají na pódiu pětici politiků. Debatovat budou Brňan Pavel Březa za KSČM, Slavkovan Jaromír Herzán za Stranu zelených, slavkovský starosta Ivan Charvát za ODS a slavkovský podnikatel Zdeněk Pavlík a náměstek hejtmana Václav Horák za KDU-ČSL.
Každého účastníka představuje krátký videozáznam. „Dnes se náš přenosový vůz zastavil ve Vyškově. Čeká nás téma podpora rozvoje venkova a cestovního ruchu. Krajské volby voliče čekají sedmnáctého a osmnáctého října. Pojďme na úvod trochu bilancovat. Co se v uplynulém volebním období povedlo a co ne?“ ptají se moderátorky.

Politici mají na odpověď pouhou minutu. Většinou se opakují. Podařilo se zavést integrovaný dopravní systém, převést letiště do majetku kraje, uskutečnit projekt čistá Svratka, oddlužit nemocnice. Podle Březy se nepovedla optimalizace škol, podle Herzána financování školství, podle Pavlíka lidi z Vyškovska hodně mrzí likvidace záchranného praporu v Bučovicích. Horák se o nedostatcích nezmínil a Charvát to v uvedeném čase nestihl. „Politik musí umět s časem pracovat,“ vysluhuje si pokárání od moderátorky.

Následuje oživení anketou, kterou pořadatelé natočili předem na vyškovském náměstí. Zjišťujeme, že lidé z Vyškovska jsou uvědomělejší než Brňané. Přesto přesně nevědí, koho vlastně budou volit. Většinou neuváděli strany, ale spíš konkrétní jména lidí, které znají. Přesto ze slov kandidátů vyplývá, že na to, aby jezdili za lidmi a setkávali se s nimi, vlastně nemají moc času. „Kraje jsou nejmladším článkem v hierarchii veřejné správy,“ řekl Charvát.
Ten jako starosta má oproti ostatním kandidátům, kteří s výjimkou Horáka nejsou v politických funkcích, výhodu. „Jako starosta se s lidmi denně setkávám. Je potřeba jim neustále vysvětlovat potřebnost kraje a jaké kompetence má kraj,“ dodal Charvát.

Debata je zatím hodně umírněná, obecná a trochu i nudná, v sále začíná být horko k zalknutí, jazyk se lepí na patro, lidé začínají zívat. Moderátorky jsou ale profesionálky a občas publikum i rozesmějí. Politici jsou pod ostrými světly lamp jak pod drobnohledem. Pavlík si neustále potřepává apartní šedivou patku, Herzán je jediný bez kravaty s rozhalenou košilí, přesto se leskne potem, Horák reaguje jako protřelý profesionál a v obleku vypadá, jako by se v něm narodil, Březa zase působí jako kliďas od pohledu, Charvát je jak ze škatulky, ale v některých tématech působí nerozhodně. Určitě ale ví, jak do Slavkova nalákat turisty. „Potřebujeme víc služeb pro komfort každodenního zákazníka. Můžeme Slavkov představovat coby golfovou destinaci. S golfistou přijde i rodina, která zajde do zámku nebo na koupaliště,“ myslí si Charvát.

Stále si je ale vědomý toho, že takový turista přijede na jeden den. Jak ho nalákat, aby ve městě strávil dovolenou? „Zmapoval bych napoleonskou tématiku, církevní památky, vinařství,“ radí Pavlík. Horák ale oponuje. „Segmentově zaměřenou propagaci děláme. Ale nemůžeme čekat výsledky hned. Konkurence je veliká. Velikým plus je brněnské letiště, kam létají letadla ze čtyř světových měst,“ tvrdí Horák. Všichni se shodují na tom, že lidi by nalákalo jídlo. Má ale Morava něco podobně typického jako olomoucké syrečky? Pavlík je zjevně na sladké, napadly ho moravské vdolečky. Ostatním pánům přichází na mysl alkohol, a to moravské víno a slivovice.

Moderátorky rozvíjejí další témata. Nezaměstnanost, černé skládky, vylidňování venkova. Zatímco Horák tvrdí, že kraj má dotační programy nastavené tak, aby na něho dosáhly i malé obce, opozice s tím nesouhlasí. Nelíbí se to ani divákům. „Když kraj rozdělí mezi několik stovek obcí pětašedesát milionů, vyjde na každou žalostně málo,“ rozhořčuje se divák Skřejpek z Bučovic.

Redaktorku Vyškovského Deníku, která denně dojíždí do práce integrovanou dopravou, zase zajímá, jestli se cestující dočkají solidního zázemí. „Budeme dělat vše pro zlepšení,“ reaguje Pavlík. Také pro ostatní politiky je integrovaný systém prioritou. Přikyvují na to, že když je dobré spojení, nebudou se mladí lidé stěhovat z vesnic do měst.

Na závěr dostanou politici minutu na to, aby přesvědčili lidi, proč by měli volit právě je. „Aby jižní Morava byla dobrá adresa,“ říká Pavlík. „Aby na Moravu jezdili rádi turisté a zůstali i několik dní,“ uvádí Charvát. „Dali jsme nejvíc peněz do životního prostředí,“ chlubí se Horák. „Nechť profesní odbornost a zkušenosti v oboru zvítězí nad politikařením,“ sděluje své motto Herzán. „Jsem zastáncem toho, aby politici nestáli nad ostatními. I já jsem přijel integrovanou dopravou,“ dodává Březa.

Nestihli jste se zajít podívat na předvolební diskuzi a neviděli jste ji ani v přímém přenosu? Navštivte stránku Vyškovského Deníku www.vyskovsky.denik.cz/volby