Statistiky ministerstva práce a sociálních věcí dokazují, že nezaměstnanost v okrese stejně jako v minulém měsíci klesá. Z 8,54 procenta v květnu na 8,3 procenta na konci června, což jsou o něco lepší čísla než celostátní průměr.

„Přestože míra nezaměstnanosti je ještě stále vysoká, zlepšující se ekonomická situace se už začíná projevovat. Očekávali jsme pokles, čísla nás samozřejmě těší. Jsme pod celostátním průměrem. Ze zaměstnavatelů okresu nejvíc lidí přibírá už tradičně firma EDP Komořany, dále pak Lohmann&Rauscher ve Slavkově u Brna i vyškovská pobočka koncernu Fritzmeier. Přibírají ale i menší firmy, kterým se rozběhly zakázky,“ informoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Toho těší zejména stálý zájem komořanské firmy, která se zaměřuje na výrobu výherních automatů. „Nabírá nejvíc, od začátku roku dala práci stovkám lidí regionu,“ ocenil Marek. Zvýšení zakázek potvrdila i personalistka firmy Svatava Knapová. „Objem výroby šel nahoru. Za poslední měsíc jsme zaměstnali zhruba pětasedmdesát lidí včetně brigádníků,“ vypočítala Knapová.

Na snížení nezaměstnanosti má vliv mimo jiné i rozjetí sezónních prací. Nicméně najít zaměstnání stále není snadné. Svědčí o tom i dalších čtyři sta jedenadvacet lidí, kteří se na úřadě práce zaregistrovali. „Pracovních nabídek je pořád nedostatek. Stále je poptávka po kvalifikovaných lidech, kteří jsou flexibilní, pracovití, dokáží se přeškolit a vyjít vstříc požadavkům zaměstnavatelů,“ zdůraznil Marek. Na jedno volné místo připadá zhruba dvaatřicet lidí. Právě volných míst je sto osmnáct. K poslednímu červnu evidoval Úřad práce ve Vyškově celkem 3819 lidí, což je o sto osmapadesát lidí méně než ke konci předchozího měsíce.

Nejlépe s nezaměstnaností jsou na tom v obcích Březina a Rybníček, naopak nejhorší situaci hlásí obce Podbřežice, Křižanovice u Vyškova a Malínky, které se blíží ke dvaceti procentům. Nejvíc nezaměstnaných z ekonomicky aktivních obyvatel je stále na Bučovicku.

Se statistikami podle Marka příliš nezamíchají ani čerství absolventi škol. „Tedy prozatím. Uvidíme, jak to s nimi bude vypadat. Na úřadech práce se sice už objevují, přesto očekávám, že čísla budou příští měsíc podobná,“ uvedl.

Mladí, kteří mají naběhnout do pracovního koloběhu, podle něj využijí ještě poslední volné léto. „První týdny prázdnin jejich nárůst nebude nijak dramatický. Výhled letních prázdnin je pro ně až příliš lákavý a navíc nabídka na trhu práce je pro absolventy minimální,“ objasnil důvody ředitel vyškovského úřadu práce.

Číslům pomáhá i nástup lidí na veřejně prospěšné práce. Ty jsou výhodné i pro jednotlivé radnice. „Zájemců sice moc není, ale všem jsme dali šanci. A není to tak, že bychom je šoupli zametat náměstí. Pracují třeba v alejích,“ prohlásil ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Nezaměstnanost na Vyškovsku
míra nezaměstnanosti: 8,3 %
nezaměstnanost na Bučovicku: květen 10,2 %, červen 9,9%
nezaměstnanost na Vyškovsku: květen 9,1 %, červen 8,8%
nezaměstnanost na Slavkovsku: květen 7,9 %, červen 7,5%
Zdroj: Mpsv ČR