Když vyjde Vyškovanka Michaela Pospíšilová před panelák na sídlišti Na Hraničkách, kde bydlí, instiktivně se stále dívá pod nohy a kolem sebe. V posledních měsících se to tam totiž takřka začalo hemžit potkany.
„Minulý týden jsem vyšla ze vchodu, a přímo přes cestu mi proběl potkan. Nikdo s tím nic nedělá,“ postěžovala si například obyvatelka sídliště Na Hraničkách Michaela Pospíšilová.

Podle ní je chvályhodné, že město na sídlišti postavilo nové pískoviště, ale rodiče se tam bojí vzít své děti. Důvodem je právě rozšíření potkanů.
Za pravdu jí dávají i další obyvatelé. „V noci často nemůžu spát. Minule jsem se koukla z okna a viděla jsem, jak tam běží potkan. Slézají se ve vedlejším domě, je tam totiž takový roh pod bytovkou,“ svěřila se zase Staňka Kydalová.

Přestože si na obtížné hlodavce stěžuje dost rodičů, vyškovští hygienici podle lékařky Marie Hiršové o žádných problémech zatím nevědí.
Stejně tak o nich nemají tušení ani úředníci z odboru životního prostředí vyškovské radnice. Jeho vedoucí Jiří Kutálek uvedl, že podle městské vyhlášky by majitelé sídlištních ploch měli hubit potkany dvakrát do roka. Vždy v dubnu a v květnu.

Podle něj je ovšem potíž taky v tom, že parcely mají rozdělené různí majitelé. „Na Hraničkách je spousta objektů, které nejsou města. Radnice bude situaci urychleně řešit, pokud zjistí, že postižené místo je v jeho vlastnictví. V opačném případě vyzveme majitele nemovitosti, aby s tímto problémem co nejdřív něco udělal,“ přislíbil Kutálek.

Ten ještě doplnil, že situaci prošetří. „Musíme se podívat na konkrétní místo. Nejdřív zjistíme, co je hlavní příčinou. Může chybět třeba poklop u kanálu, a proto potkani vylézají ven. Variant je opravdu mnoho,“ naznačil vedoucí odboru životního prostředí.

Nakonec skutečně na místo pracovníky odboru životního prostředí poslal. Ti zjistili, že kousek od domu lidí, co si stěžují, jsou velké díry. V nich by mohli škůdci přežívat. „Situaci rozhodně budeme řešit,“ prohlásil Kutálek.