Ostatně celý prosinec bude nejen vyškovské náměstí patřit adventním setkáním. Hlavním organizátorem akcí je Městské kulturní středisko Vyškov.

Pozornost ředitele Základní umělecké školy Vyškov Aleše Musila už ale pomalu směřuje na poslední adventní týden. „Jde nám o to, aby se stalo tradicí v posledním adventním týdnu pořádat kulturní setkání Vyškovanů na Masarykově náměstí. Mně se ta myšlenka velmi líbí. Jestliže se už investuje do toho, že máme na náměstí vánoční strom a dřevěné stánky s trhovci, je potřeba tam přilákat také lidi," zmínil Musil.

V týdnu tak na náměstí vypuknou Vánoční trhy, které budou oproti loňsku podstatně kratší. Potrvají jen týden, od 17. do 23. prosince. „Důležité je, že budou kvalitnější. Chceme, aby stánkaři nabízeli opravdu tematické vánoční zboží. Chceme se vyhnout nevkusnému sortimentu," upozornil už před časem vedoucí kanceláře vyškovského starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Každý den trhů v půl jedenácté dopoledne rozezní náměstí dětské hlasy. Program pak bude pokračovat o půl páté odpoledne. „V duchu předvánoční atmosféry se rozhodli prezentovat vyškovské mateřské a základní školy se svými pěveckými sbory, národopisný soubor Klebetníček nebo třeba Základní umělecká škola Vyškov. Bude připravené pódium a kvalitní ozvučení, půjde o zhruba půl až tři čtvrtě hodinová pásma, většinou pěvecká nebo taneční. Naše škola nabídne i hru na hudební nástroje, které dovolí hrát v mrazivém počasí. Chceme se otevřít víc lidem, aby věděli, že jsme jedním z kulturních center ve Vyškově," podotkl Musil.

Program doprovodí i ukázky práce kovářů. V týdnu bude navíc pod vánočním smrkem stříbrným vystavený betlém s figurami svaté rodiny ze slámy.

Advent ve Vyškově v příštích dnech:

• st 5. 12. – Čertoviny – Mikulášská nadílka a čertovské soutěže, od 16h na Masarykově náměstí

• pá 7. 12. – Vánoční zvonění – Keramická dílna, od 15h v DDM Vyškov

• po 10. 12. – pá 14. 12. – Tradiční výstava vánočních dekorací, v KKD Vyškov

• út 11. 12. – Vánoční koncert studentů, od 16.30h v aule Gymnázia Vyškov

• st 12.12. – Česko zpívá koledy – Vyškovský deník Rovnost, MŠ Palánek a ZUŠ Vyškov zvou na zpívání pěti koled, od 18h na Masarykově náměstí

• čt 13. 12. – Adventní koncert ZUŠ Vyškov, od 17h v Besedním domě