Jako tradičně budou součástí vyhlídkové lety. Na dvou moderních kluzácích. „Zájemce čeká buď čtyřminutové kolečko kolem letiště, nebo zhruba patnáctiminutový let za letadlem. Tato část programu bude zpoplatněná, jinak je vstup na akci zdarma," přiblížil člen rady aeroklubu František Pospíšil.

Jak poukázal předseda aeroklubu Pavel Novák, cílem akce je seznámit veřejnost s tím, jak vypadá běžný den a provoz na malém letišti. „Samozřejmě zpestřený o několik zábavných ukázek," zmínil Novák. Lidé se tak můžou těšit například na akrobatická vystoupení. Svou techniku představí i armáda. „Ve Vyškově budou o víkendu gripeny, takže předpokládám, že k vidění budou ony a vrtulníky. Chybět nebude ani doplňkový program pro děti, například skákací hrad," popsal Pospíšil.

Součástí akce jsou i navijákové lety. Jak totiž Pospíšil vysvětlil, kluzák nemá motor, a proto se startuje třeba vlečným letadlem, které ho má připevněné na laně za sebou. Jde však podle něj o drahý start.

DOSTUPNÉ KAŽDÉMU

Proto se využívá i naviják. „Ten je umístěný na jedné straně letiště, vede z něj ocelové lano, na které se připne letadlo a naviják ho vytáhne zhruba do výšky tři sta metrů," přiblížil s tím, že například právě tuto ukázku budou moci lidé pozorovat po celý den.

Je přesvědčený, že jeho koníček je dostupný pro každého. „Právě i pro děti, které si na něj vydělají prostřednictvím brigád. Můžou za odměnu dělat buď pořadatele trhů, nebo pomáhat sekat trávu na letišti, které spravujeme. Nebrání se ani tomu zametat a uklízet," vzkázal Pospíšil.

Pro ty, kdo by chtěli začít létat ve vyškovském aeroklubu, má Novák dobrou zprávu. Kapacita není nijak omezená. „Na druhou stranu nějaké limity samozřejmě jsou. Opravdu ani ne tak finanční, hlavní náročnost je v dostatku času a motivaci. Protože vše se nejde naučit za pár dní. A samozřejmě člověk na tom musí být dobře i zdravotně," poukázal Novák.

Program na letišti∙ vyhlídkové a navijákové seznamovací lety
∙ akrobatické vystoupení na kluzácích
∙ akrobatické freestyle vystoupení Marka Hyky na letadle Sbach-300
∙ ukázka letecké techniky armády
∙ prohlídky letecké techniky a muzea
∙ představení klubu leteckých modelářů
zdroj: aeroklub Vyškov