Jeden z hlavních úkolů rekonstrukčního týmu je podpora a zvyšování schopností afghánských bezpečnostních sil. „Afghánské dělostřelce učí Američané, při výcviku jim pomáhají čeští dělostřelci. Jejich výhodou je, že mají zkušenosti s ruskou bojovou technikou," řekl tiskový důstojník 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar Jidřich Plescher. Afghánci jsou totiž vyzbrojeni ruskými děly.

Výcvik včetně střeleb se konal na základně Shank. „Kurz hodnotím velmi pozitivně. Významně jsme díky němu zvýšili naše palebné schopnosti," hodnotil výcvik náčelník dělostřelectva 4. brigády afghánské armády major Andul Motalab.

Dříve totiž Afghánci dělostřelce využívali jako pěchotu. „Teď už je můžeme efektivně využít k palebné podpoře jednotek naší brigády," dodal major Motalab.

Kurz byl zaměřený na činnost dělostřelecké baterie v palebném postavení a přípravu děl ke střelbě, dělostřelecký průzkum a činnost střediska řízení palby. K zefektivnění výcviku i vlastní palby vojáci pro Afghánce připravili pomůcky, které jim usnadní výpočet prvků pro střelbu. Jsou to pomůcky pro ruční výpočet při použití tabulek a kalkulaček, ale také počítačový program. Významně se tím zkrátí čas výpočtu prvků a tím účinnost.