Napadení v současnosti řeší slavkovští strážníci. „U nádraží pobíhal bez dozoru pár psů. Zatímco jeden byl v klidu, fena byla agresivní a napadla kolemjdoucího. Nejedná se přitom o toulavá zvířata, mají známku, a tak víme, kdo je majitelem," informoval velitel slavkovských strážníků Petr Smejsík.

Majitel však nařčení odmítá. „Něco takového nechce připustit. Tvrdí, že by jeho psi nic takového nikdy neudělali," podotkl Smejsík.

Útok je ale podle něj nepopiratelný. „Událost máme dobře zdokumentovanou. Máme pět svědeckých výpovědí, navíc máme útok natočený na kameru. Událost spadá do kategorie přestupků," upřesnil Smejsík.

Agresivní fena navíc nepatří zrovna k trpasličím plemenům, jedná se o rasu bandog mastif. „Napadený muž sice vyvázl bez zranění, bylo to ale jen, jak se říká, o fous. Aby se zachránil, musel přeskočit plot do zahrádky," přiblížil situaci slavkovský starosta Ivan Charvát.

Strážník, který byl zrovna v tu chvíli poblíž, psa potom zahnal. „Takové zvíře je ale pochopitelně pro město ohrožením, rozhodli jsme se proto vydat vyhlášku, která volný pohyb psů omezuje," konstatoval Charvát.

Navíc nešlo o první případ. „První námět přišel už někdy v březnu. Tenkrát psi zaútočili na běžkyně v Tyršově ulici. Stížnosti na obtěžování psy se navíc poslední dobou obecně rozmnožily. Kromě případů, kdy pes pánovi utekl, to totiž byly i události, kdy měl majitel psa s sebou na procházce a ten volně pobíhal několik desítek metrů před ním, takže ho majitel neměl pod kontrolou. Vyhlášku jsme tak už zvažovali delší dobu. Případ v Nádražní ulici byl příslovečnou poslední kapkou," upozornil starosta.

Vyhláška by měla zabránit i útoku na menší nebo jiná zvířata. „Jedna paní nám také opakovaně zasílala podněty, že jejího psa napadl jiný, který se bez náhubku volně pohyboval po městě. Taková událost sice není tolik nebezpečná, jako když pes napadne člověka, urgentní řešení si ale zaslouží také," doplnil velitel strážníků Smejsík.

Podněty přišly i od myslivců. „Upozorňovali na to, že majitelé velkých plemen mnohdy nehlídají psa dostatečně. Ten potom uteče a pronásleduje zvěř, což je obzvláště na jaře silně nežádoucí," doplnil starosta.

Psi proto do Slavkova nebudou moci bez vodítka vůbec. „Vyhláška se vztahuje na veškerá veřejná prostranství na celém zastavěném území města. Majiteli, jehož pes nebude na vodítku, bude hrozit vysoká pokuta. Její horní hranice je stanovena na třicet tisíc korun. Předpokládáme, že taková částka je už pro majitele psů dostatečnou motivací," řekl Charvát.

Lidé s vyhláškou obecně souhlasí. „Co se týče povinnosti mít psa na vodítku, jsem jednoznačně pro. Vím, že se to některým lidem nebude líbit, ale myslím, že není důvod, aby psi po Slavkově běhali volně. Sama psa mám, takže vím, o čem mluvím," podotkla například Dagmar Rychlíková, která ve Slavkově provozuje psí salon. Připomněla, že pokud si někdo pořídí psa, musí počítat s tím, že s ním bude trávit nějaký čas. „Pokud se pes potřebuje vyběhat, nic majiteli nebrání, aby ho vzal někam za město. Navíc pokud se někdo psů bojí, je zbytečné mu vysvětlovat, že zvíře je hodné, když po něm skáče, protože to nic nezmění. Vyhláška by také mohla zlepšit situaci, co se týká neodklizených exkrementů, v některých lokalitách mi připadá situace v tomto ohledu neúnosná," myslí si Rychlíková.