„Vrt dopadl velmi dobře. Splnili jsme, co jsme potřebovali. Zatím víme, že vydatnost vrtu vlastního zdroje vody je minimálně litr za vteřinu, tak to podle mých předběžných propočtů ve výsledku udělá zhruba pětaosmdesát procent celoroční spotřeby vody na bazénu,“ potěšilo ředitele městské společnosti Vyškovské služby, která aquapark provozuje, Davida Olejníčka.

Pokud by šlo o dva litry vody za vteřinu, tak by se tím spotřeba pokryla kompletně. Úspora by tak mohla vyšplhat až zhruba k milionu korun ročně.

Počkají, kam se kvalita posune

Vedení aquaparku zároveň doufalo, že voda z vlastního zdroje by mohla mít kvalitu pitné vody. „Sice jsme nenavrtali úplně pitnou vodu, ale její hodnoty jsou po jednodenním čerpání chemicky upravitelné. To je pro nás zásadní zpráva,“ pokračoval ředitel s tím, že odborníci našli zhruba třímetrové jádro v rozmezí mezi čtyřmi a sedmi metry v hloubi vrtu.

Teď bude záležet na tom, co ukáže delší čerpací zkouška. Vedení aquaparku totiž hodlá podstoupit zhruba tří až čtyřtýdenní čerpání a zjistit, kam se kvalita vody posune. „Zatím má voda třeba vysokou hodnotu manganu. Ze zkušenosti odborníků ale jdou její hodnoty po delším čerpání dolů. Navíc poměr manganu a železa je z našeho vzorku obrácený oproti běžným hodnotám, což podporuje předpoklad, že se hodnota manganu bude po delším čerpání měnit. Obecně lze říci, že se delším čerpání mikrobiologické i fyzikálně-chemické hodnoty vody stabilizují. Na základě stálých hodnot můžeme daleko přesněji navrhnout úpravnu vody a způsob její dopravy do celého objektu aquaparku,“ vysvětlil šéf Vyškovských služeb.

Po výsledcích delšího čerpání bude důležité, kolik bude chemická úprava vody stát. „Stěžejní bude, za jakých podmínek to pro nás bude zajímavé. Dnes už víme, že budeme platit dvě koruny za kubík České inspekci životního prostředí. K této částce budeme muset přičíst odpis vybudované chemické úpravny a její provozní náklady. Teprve pak budeme vědět, jak moc je výhodná cena našeho jednoho kubíku oproti Vodovodům a kanalizacím, kterým dnes za kubík platíme zhruba devětadvacet korun bez daně,“ vypočítal Olejníček.

Podle jeho slov by pak přišlo na řadu rozhodnutí, zda vybudovat chemickou úpravnu vody.

Právě společnost Vodovody a kanalizace Vyškov by tím přišla o významného klienta. „O těch opatřeních vím. Lecčemu jsme byli nápomocní. Samozřejmě bychom tím přišli o významného zákazníka, ale bránit jim nemůžeme. Pokud jim čerpání studniční vody dopadne podle představ a budou mít stejné ekonomické podmínky jako my, tak s tím nemáme problém,“ uvedl nedávno ředitel vyškovské společnosti Vodovody a kanalizace Vladimír Kramář.

Moderní aquapark odstartoval svůj provoz v červenci 2001, kdy došlo k rekonstrukci původního krytého bazénu. „Jeho velkou předností je možnost využít vodních radovánek v jakémkoliv ročním období i počasí. Komplex totiž zahrnuje vnitřní i venkovní areál, takže sportovní vyžití, relaxaci a zábavu poskytuje celoročně,“ doplnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.