Starosta Jiří Piňos potvrdil, že spekulace o desítkách lidí bez ohlášeného nebo trvalého pobytu v jednotlivých bytech v Albrechtově ulici byly jen fámy.

Situace v Albrechtově ulici je podle něj standardní. „Lidé se uklidnili, teď můžeme s jistotou říct, že veškeré informace o údajném hromadném stěhování Romů byly jen fámy,” podotkl starosta.

Přesto Albrechtovu ulici město dál sleduje, hlavně aby zabránilo dalším podobným spekulacím. Problémy v ní však podle některých obyvatel zůstávají i nadále. „Několik dní nám třeba vůbec nesvítila světla v domě, protože byla všechna rozbitá. Správce na to jen řekl, že to ani nebude opravovat, protože to bude za chvíli stejně zase rozmlácené,” postěžovala si jedna z obyvatelek ulice, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce jej však zná.

Ředitelka brněnské neziskové organizace IQ Roma servis Katarína Klamková si myslí, že situaci pomůže nově otevřená pobočka organizace ve Vyškově. „Podle mého očekávání se ukázalo, že šlo skutečně jen o fámu, v podobných situacích to tak totiž bývá. Nicméně i přesto si myslím, že díky nově otevřenému poradenskému pracovišti bude kontakt terénních pracovníků s cílovou skupinou intenzivnější a tím prospěšnější,” podotkla Klamková.

Pobočka je zatím otevřená jen krátce, větší počet klientů očekává ředitelka až za nějakou dobu. „Rozhodně si ale myslím, že potenciál tu je. Podle mých zkušeností je navíc pravděpodobné, že časem začnou chodit kromě romských klientů také ostatní sociálně vyloučení lidé, kteří jsou ve stejné životní situaci a potřebují poradit,” dodala ředitelka.

Zvěsti o hromadném stěhování Romů kolovaly po Vyškově také v loňském roce, kdy budovu bývalého Okresního stavebního podniku na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice měly obsadit romské rodiny. Vlastník budovy ale zprávu popřel.

Řvaní až do noci

Kromě Albrechtovy ulice se trápí také lidé v ulici II. odboje. Trnem v oku jim je ubytovna, kde bydlí údajně převážně Bulhaři a Ukrajinci. Podle jednoho z obyvatel ulice jsou příliš hluční. „Tleskání, pískot a řvaní se tam ozývá ve dne i v noci. Představa, že tito nájemníci budou postupně nastěhovaní ve všech čtyřech patrech, je děsivá, už teď je to totiž silně obtěžující,“ poznamenal už před časem muž, který si nepřál zveřejnit jméno, redakce jej však zná.

Situaci kolem budovy teď řeší vyškovský městský úřad. Údajně totiž jako ubytovna slouží už dva roky, přitom však k tomu majitel nemá oprávnění. „Situaci řeší živnostenský a stavební úřad, o stížnostech na adresu ubytovny víme,” podotkl starosta Piňos.

Úřady rozhodnou zřejmě přibližně na konci listopadu. „Bylo tam několik kontrol, úředníci provedli místní šetření. Teď dáváme dohromady související skutečnosti, abychom mohli z celé záležitosti udělat závěr a pak případně odpovídajícím způsobem zareagovat,“ dodala mluvčí radnice Dana Bednářová.