Letos se díky brzkému oteplení potíže dostavily u holčičky o několik týdnů dříve než loni. „Že by koncem února kvetly vrby jívy, si nepamatuji. Pro moji dceru je to velmi silný alergen. Když se rozfouká, je ve vzduchu pylů víc a dceři se hůř dýchá. Má rýmu a hodně kašle. Kortikoidy dýchá běžně. Když se rozkašle víc, přidáme na roztažení průdušek dýchadlo plus tablety,“ uvedla dívčina matka.

Ilustrační foto.
Sprejer se vyřádil na vlakové soupravě v Nesovicích

Podle alergoložky Mileny Ošmerové, která ordinuje v Blansku a v Boskovicích, přišla vlna pylů z vrb kvůli teplému počasí asi o tři týdny dřív. „Do ambulance už začínají chodit první lidé, kteří jsou alergičtí na pyly. Čekám, že v příštích dnech bude zřejmě plno, protože teplé počasí má vydržet. V různých lokalitách se to může lišit. Ale třeba v Brně jsem už viděla rozkvetlé kočičky minulý týden a létají také včely. To je pro toto období netypické,“ uvedla Ošmerová.

Velmi silným alergenem je podle ní bříza, která běžně kvete v dubnu. Letos to však bude zřejmě mnohem dřív. Později se přidají trávy a pyly z dalších stromů.