Vosy, včely i další bodavý hmyz ohrožují čím dál víc lidí. Neexistuje proti tomu žádné očkování ani prevence. Po bodnutí má stále větší počet lidí alergické reakce. Různé intenzity, u některých hrozí dokonce i smrt.

Časté případy bodnutí hmyzem musí řešit i záchranáři. „V letošním roce jsme na Vyškovsku a Blanensku zatím vyjížděli k 62 pacientům bodnutým hmyzem, u nichž se projevila alergická reakce. Na Blanensku šlo o sedmatřicet výjezdů, na Vyškovsku o pětadvacet. V prázdninovém období bylo případů dosud osmnáct, loni třináct. Žádný meziroční nárůst však nezaznamenáváme,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Podle ní jsou nejvíc ohrožené děti, stejně jako kardiaci, starší lidé a ti, kteří mají problémy s dýcháním.

Jestli je člověk alergický na bodnutí hmyzem, se zjišťuje až v podzimních měsících, kdy mohou lékaři dělat testy. „Pacienti se na ně objednají až na podzim, kdy můžeme reakce organismu testovat. Těžších případů alergie na bodnutí, které jsme řešili v letošním roce, bylo kolem deseti. Takoví pacienti od nás dostanou léky pro první pomoc,“ řekla k problematice alergoložka Milena Ošmereová z Blanska.

Případy v číslech∙ Blanensko – letos 37 výjezdů záchranářů, 17 od začátku prázdnin
∙ Vyškovsko – letos 25 výjezdů, 13 od začátku prázdnin
∙ U větších alergických reakcí dochází k zasažení celého organismu.

PAVEL VIČAR