Mládeži posedávající s lahví alkoholu v ruce v parku Smetanovy sady ve Vyškově odzvonilo. Vyškovští zastupitelé na svém včerejším zasedání schválili na doporučení rady vyhlášku o zákazu pití alkoholu na tomto veřejném místě.

„Podnětem byla petice obyvatel, která se vymezovala vůči situaci ve Smetanových sadech. Trnem v oku jim byla mládež, která tam popíjela alkohol, byla hlučná, dělala nepořádek a také se občas dopouštěla drobného vandalismu. Nebylo přitom žádnou výjimkou, že tito lidé pili alkohol přes míru, což byla také jedna z příčin výtržností," uvedl starosta Vyškova Karel Goldemund.

Spolu s vyhláškou zastupitelé odsouhlasili i tresty pro ty, kteří ji poruší. „Pokud policie někoho přistihne, že si alkohol v těchto místech dopřává, bude ho čekat předvolání na městský úřad. Poměrně často jde o mladistvé. Ze zkušeností přitom víme, že pokud policie takového podnapilého výtečníka přivede domů, hněv rodičů se nejednou místo na nezletilého opilého obrátí na hlavu policistů. Takhle bude mít všechno oficiální formu a v neposlední řadě také bude možné člověku, který vyhlášku poruší, udělit pokutu. Ta může dosáhnout až třiceti tisíc korun," zdůraznil starosta.

Nový zákaz se nevztahuje na poslední a první den v roce a také na zahrádky a předzahrádky restaurací. Pít alkohol lze i při konání všech kulturních, sportovních a jiných akcích. Omezení se týká jen Smetanových sadů, protože v ostatních částech Vyškova není podle vedení města situace natolik závažná. „Nechtěli jsme pití omezovat na celém území města, jak to mají jinde. Zaprvé si myslíme, že v jiných částech Vyškova s alkoholem problém nemáme, a také víme, že takovou vyhlášku občas lidé zneužívají. Stává se, že někdo zavolá v situaci, kdy je to zbytečné. Proto jsme území zákazu stanovili jen tam, kde jsme si opravdu jistí, že bude potřeba," dodal Goldemund.

Vyhlášku podporuje také opozice. „Je to určitá snaha, jak omezit nepořádek související s činností Bombastic klubu. Je možná ale trochu škoda, že se dotkne i některých akcí pořádaných ve sportovním areálu," uvedl například vyškovský zastupitel Dalibor Valín.

S klubem ale podle starosty vyhláška nesouvisí. „Situace v něm samozřejmě ne vždy odpovídá našim představám, v tomto případě ale důvodem pro zavedení vyhlášky není. Z pozorování městské policie totiž jasně vyplynulo, že tyto problémy jsou nejčastěji s lidmi, kteří chtějí ušetřit, a proto si alkohol nakupují v prodejnách a na benzinových stanicích ve Vyškově. Nepořádek proto povětšinou nepochází z Bombastic klubu," dodal starosta.

Se zavedením zákazu souhlasila i většina lidí, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnosti. „Občas sem chodím s kočárkem na procházku a je pravda, že tu často bývá nepořádek, různé lahve, kelímky, papíry a podobně. Zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích ve Smetanových sadech proto vítám. Myslím, že je to krok dobrým směrem proto, aby tady bylo příjemněji," uvedla Jana Marešová.

O něco méně se schválená vyhláška líbí Vyškovanovi Leoši Holáskovi. „Asi bych se spíš zaměřil na důsledné kontroly mladistvých. Zákaz bych nezaváděl. Je sice pravda, že v parku bývá ráno nepořádek, ale většinou ho hned následující den uklidí. Myslím, že situace zas tak strašná není," naznačil Holásek. Jestli zákaz ponese ovoce, se uvidí až v příštím roce. „Nejvíc excesů se děje v letních měsících. Myslím proto, že dopady zákazu budeme už letos posuzovat jen stěží, protože momentálně večery venku zas tak moc lidí netráví. Jak moc je vyhláška ve svých dopadech efektivní, proto posoudíme až v dalším roce. Sám jsem zvědavý, jak zákaz zabere," dodal starosta Goldemund. Zákaz začne platit už od 1. října.