Přestože na Vyškovsku ještě nenapadlo moc sněhu, tamní muži zákona mají plné ruce práce. Od začátku prosince řešili pětasedmdesát nehod, což je prozatím o jednu víc než vloni ve stejném období.

„Máme toho hodně. A to ještě ani pořádně nenasněžilo. Přestože mám mezi svátky dovolenou, přišel jsem se raději do práce podívat, co je zase nového,“ řekl komisař skupiny dopravních nehod Miroslav Novák.

Podle něj se prosinec může zařadit mezi černé měsíce nejen kvůli vysokému počtu nehod, ale také dvěma úmrtím. Čtrnáctého prosince u Ruprechtova v době, kdy napadl první sníh, jela většina aut krokem. Jeden z řidičů však jel jako s větrem o závod.

„Dostal smyk a narazil do protijedoucího auta. Jeho spolujezdec po několika dnech v nemocnici podlehl svým zraněním,“ uvedl Novák.

O dva dny později zase jiný mladík naložil plné auto lidí. Na staré silnici od Vyškova na Brno havaroval. Všichni utrpěli těžká zranění, jeden ze spolujezdců zemřel na místě. Viník nehody nejenže řídil bez řidičského průkazu se zákazem řízení na další dva roky, ale navíc byl i opilý.

Alkohol za volantem je pořád podle vedoucí vyškovského dopravního inspektorátu Dany Indrákové častou příčinou havárií. „Přestože podle nového zákona se alkohol nad jedno promile řeší jako trestný čin, lidé se nepoučili a usedají dál za volant po požití alkoholu. Například ve čtvrtek ve Slavkově silně opilý řidič Felicie narazil do svodidel,“ řekla Indráková.

Opilec vyvázl bez zranění. Policisté mu naměřili skoro dvě a půl promile alkoholu. Přišel o řidičský průkaz. A bouralo se i další dny. „V pátek došlo k haváriím v Pustiměřských Prusích a Ježkovicích. V sobotu v Komořanech a jedna vážnější se zraněním v Hostěrádkách – Rešově. Neděle už byla klidnější,“ řekl policejní mluvčí Alois Gryc.

Blíží se silvestr a policisté si na opilce obzvlášť počíhají. „Určitě budeme mít zvýšené dopravní kontroly zaměřené na alkohol,“ slibuje Indráková.