Tak jako v mnoha dalších případech je i tady hlavní překážkou nedostatek peněz. „Obnova altánu si vyžádá kolem milionu korun. Máme hotový rozpočet i projekt, ale nejsou peníze. Na altánu je hodně atypických věcí, třeba unikátní kování,“ uvedl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Jen zabezpečení

Nedostatek peněz potvrdil také starosta města Ivan Charvát. „V rozpočtu města pro letošní rok jsme opravdu na opravu altánu bohužel nevyčlenili žádné peníze. Loni jsme na něm udělali zabezpečovací práce a letos jsme se zaměřili na jiné problémy,“ podotkl starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Jakékoli zásahy musí město konzultovat s Národním památkovým ústavem. „Na jakoukoli opravu musíme mít stanovisko památkářů. Pokud bychom ho neměli, vystavujeme se případným problémům při dalších žádostech o dotace. Naposledy jsme s nimi projednávali možnosti ochrany a zabezpečení altánu,“ potvrdil starosta.

Současný stav altánu, kterému se někdy kvůli tvaru jeho střechy říká také „čínský altán“, je však už na pováženou. „Jeho stav je zcela nevyhovující a obnovu musíme v nejbližší době začít řešit. Upozorňoval jsem na to už v roce 2008, ale v té době se zrovna začala náročná rekonstrukce nádvoří. Na ni pak navázala rekonstrukce koníren,“ vysvětlil ředitel zámku Šilhánek.

Altán sice město v polovině devadesátých let nechalo částečně zrekonstruovat, ani tak ale není seznam prací, které si obnova vyžádá, rozhodně krátký. „Celá stavba se musí zpevnit, okna a dveře se musí zasklít a znovu osadit, zvenčí je potřeba doplnit okenice a plastické prvky,“ vyjmenoval část z nutných oprav Šilhánek.

Právě chybějící okenice a volný přístup jsou příčinou, proč je altánek tak oblíbený vandaly. „Četné nápisy a graffiti na vnitřní straně musíme odstranit pečlivým obroušením. Abychom snížili riziko dalších vandalských útoků, je součástí rekonstrukce také zajištění kamerové ostrahy,“ dodal Šilhánek.

S dotací na opravu altánku město nepočítá. „Doufali jsme, že požádáme o dotaci Jihomoravský kraj, ale právě oblast kulturních památek a akcí je teď hodně pokrácená. Takže budeme muset hledat peníze jinde,“ podotkl starosta.

Naději vidí spolu s Šilhánkem v případném sponzorovi. „Jedna z možností je oslovit místní podnikatele. Získali by třeba možnost užší spolupráce se zámkem nebo místo na jeho propagačních materiálech. Možná je i cedule, že přispěli na opravu, ale ta by zase podléhala schválení památkářů,“ naznačil Charvát.

Svatební obřady

Opravený altán plánuje slavkovský zámek využít k různým příležitostem. „Jde o původní a ojedinělý doplněk francouzského parku, ve kterém se můžou konat svatební obřady nebo může posloužit jako jednací salonek při setkání s významnými hosty. Takové události by altán oživily. Také by se stal součástí prohlídkové trasy,“ doplnil Šilhánek.

S využitím altánu památkáři souhlasí. „Pokud se podobné akce uspořádají citlivě, nejsme proti. Lze uvažovat i o umístění informační cedulky, pokud by se našel dárce ochotný na opravu přispět. Je to otázka případného jednání a domluvy,“ potvrdil názor památkářů náměstek pro památkovou péči z brněnského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.