Ze schůzky památkářů a bývalé ředitelky Historického muzea ve Slavkově Jany Omar ještě před jejím odchodem totiž vyplynulo, že stavba z konce osmnáctého století, která je v havarijním stavu, patří Národnímu památkovému ústavu.

„V únoru nám památkáři doporučili sledovat granty, abychom získali co nejdříve peníze na opravu altánu. Také navrhovali oplotit ho dle možností a vyvěsit cedulky se zákazem vstupu. Pak ale vyšlo najevo, že je majetkem památkového ústavu. My tedy nic podnikat nebudeme,“ vysvětlil současný ředitel Historického muzea Jiří Blažek.

Podle něj tedy bude památka zřejmě dál chátrat. „Její rekonstrukce by přišla minimálně na půl milionu korun. Na to ani památkáři prý nemají peníze,“ uvedl ředitel.

Problém se však týká nejen dřevěného altánu. Restauraci by potřebovaly také sochy v zámeckém parku. Také ty jsou však podle výsledků pátrání majetkem památkářů. „Kontaktoval mě však inženýr z jedné firmy a nabídl mi ošetření soch pomocí nanotechnologie. Příští týden o tom budeme jednat,“ podotkl Blažek.

Vandaly láká zámecká zahrada v nočních hodinách. Někdy musí pracovníci bezpečnostní agentury, kteří ve městě hlídkují, dokonce přizvat na pomoc i muže zákona.