Rousínovský spolek ProDěti, o jehož snaze založit v okrese první alternativní školu už redakce Vyškovského deníku Rovnost informovala, si pro výuku domluvil pronájem prostor v budově v Tyršově ulici, která slouží jako detašované pracoviště Integrované střední školy ve Slavkově u Brna. „Nakonec je nevyužijeme, alespoň tedy pro nadcházející školní rok. Stále ale máme akreditaci a učitelku, takže škola svou činnost zahájí," potvrdila předsedkyně spolku Veronika Kalová.

Času bylo málo

Podle ní není malý počet dětí důsledkem nezájmu. Prý vychází z faktu, že se množství věcí zařizovalo později, než je obvyklé. „Než jsme vyřídili vše potřebné, mohli jsme zápis udělat až v květnu. Spousta rodičů, kteří měli zájem k nám dítě dát, se rozhodla jej už nechat na škole, kam bylo přihlášené. Předpokládáme, že příští rok, kdy bude zápis klasicky na přelomu ledna a února, dopadne všechno daleko lépe a my otevřeme učebnu pro smíšenou první a druhou třídu," poukázala.

Napomoci tomu má třeba i série přednášek o alternativním vzdělávání, kterou spolek plánuje na podzim rozjet. „Dozvěděli jsme se, že někteří rodiče měli ohledně alternativního vzdělávání různé obavy a pochybnosti, konkrétně nám je ale nesvěřili. Chceme proto otevřít pole dotazům a diskuzi," naznačila předsedkyně.

Kromě toho se v následujícím roce budou moct do výuky zapojit i děti, které na škole nejsou zapsané. A to každý týden v rámci takzvaného Lesního projektového dne. „V Rousínově i okolí je už nyní nemálo dětí, které se vzdělávají individuálně doma. Kromě pobytu a výuky v přírodě jim tímto chceme nabídnout i kontakt s ostatními dětmi. Lesní projektový den bude stejně tak určený i pro předškoláky," dodala Kalová.