Co se týká průjezdu Pustiměří, jde o nejjednodušší variantu. „V podstatě je to nejkratší cesta. Na vojenské přesuny, ačkoliv ne v takovém měřítku, jsme zvyklí. Takže nám to nevadí. Navíc místním průjezd určitě nabídne zajímavou podívanou," okomentoval pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Američany přijdou vítat i lidé ve Vyškově. Jak v úterý informoval šéf tamních strážníků Petr Sedláček, je nahlášená akce jedné fyzické osoby, na niž už se přihlásily desítky lidí. Ti se shromáždí na sídlišti Víta Nejedlého u kasáren, kde vojáci přenocují.

Totéž plánuje i Klub angažovaných nestraníků, Koruna Česká a Konzervativní strana. „Chceme tak vyjádřit, že si vážíme našich spojenců. Setkáme se před kasárnami v neděli v pět hodin odpoledne. Předpokládáme, že v tuto dobu bude konvoj na místě," pozval veřejnost předseda městského sdružení Konzervativní strany Brno Svatopluk Kalužík.

Konvoj ovšem ve městě nemá jen příznivce. Proti průjezdu vznikla petice, o níž už Vyškovský deník Rovnost informoval. Lidé ji mohli ve čtvrtek a pátek podepisovat na vyškovském Masarykově náměstí. Její organizátoři také avizovali, že se na výraz nesouhlasu otočí ke konvoji zády. Plán však padl. „Jedním z důvodů je, že se účastním dnešní demonstrace proti konvoji v Praze a přijedu až zítra odpoledne. Myslím, že petiční akce náš názor vyjádřila dostatečně. Nasbírali jsme 175 podpisů," prohlásil jeden z organizátorů petiční akce Filip Zachariaš.

Má ovšem zprávy o tom, že se průjezd zřejmě neobejde bez incidentů. „Nějaké skupiny prý chystají blokády. To se ale rozhodně nebude dít pod naší organizací," upozornil Zachariaš.

Informaci ovšem zatím nikdo nepotvrdil. „O ničem takovém nevím. Každopádně do organizace přesunu se nezapojujeme. Nezajišťujeme ani trasu, ani opatření. Budeme ale v terénu a na případné problémy samozřejmě budeme reagovat," ujistil Sedláček.

Kvůli obavám z incidentů se Vyškované, které redakce oslovila, vítat vojáky spíš nechystají. Příjezd nebude sledovat například Petra Indrychová. „Je kolem toho hodně emocí, takže mám trochu obavu, aby nedošlo k nepokojům," svěřila se dívka.

Na zajištění veřejného pořádku už nyní pracuje státní policie, monitoruje jednotlivé nahlášené akce. Z odpovědi mluvčího Policejního prezidia České republiky Jozefa Bocána přímo nevyplynulo, že se ve Vyškově chystá blokáda nebo jiná forma protestu. „Nepřetržitě vyhodnocujeme veškeré poznatky a získané informace. Na základě jejich ověření budeme případně přijímat opatření. Vypadá to, že ve Vyškově budeme asistovat zejména ve smyslu zajištění plynulého průjezdu konvoje," uvedl mluvčí.

Zároveň upozornil, že vzhledem k tomu, že je samotný průjezd konvoje plně v gesci vojenské policie, státní nebude zásadně posilovat hlídky ani případně konvoj doprovázet. „Budeme ale připravení operativně spolupracovat. Počty povolaných policistů přizpůsobíme aktuální situaci," informoval Bocán.

Trasa konvojeKolona bude do vyškovských kasáren směřovat po rychlostní silnici R46 od Ostravy. U Drysic sjede na silnici vedoucí k Pustiměři, z níž odbočí do Pustiměřských Prus a zamíří do vyškovské místní části Dědice na sídliště Víta Nejedlého, v jehož blízkosti se nachází kasárna.