Téměř každé dítě si přinese ze školy jednou za čas nějaký škrábanec nebo modřinu. V okresním městě úrazů na půdě základních škol přibývá. Bolístky se nevyhnou ani největším Hujerům.

Záleží ale na tom, jak která škola k evidenci přistupuje. Třeba vyškovská Základní škola Purkyňova zaznamenala ještě před třemi lety o zhruba třicet případů úrazů méně. V loňském roce jich měla sedmadevadesát. „Jsme k hlášení úrazů poctiví, zaznamenáváme každou oděrku, poněvadž nikdy nevíme, co se z toho může vyklubat,“ vysvětlil ředitel školy Luděk Höfer. Právě Purkyňova je navíc základní školou se sportovním zaměřením.

K ohrožení dětí na Vyškovsku dochází především právě v tělocvičnách. Potvrzuje to i výroční zpráva České školní inspekce, kdy největší pravděpodobnost zranění je mezi desátou až dvanáctou hodinou dopolední při hodinách tělocviku. „Většinou jde o zranění prstu nebo zápěstí při míčových sportech,“ připomněl Höfer.

K úrazům nepřispívá podle oslovených ředitelů základních škol regionu ani to, že děti vedou spíš sedavý způsob života a jejich fyzická zdatnost každým rokem klesá.

Dalším nejčastějším místem školních zranění jsou chodby, které se o velké přestávce nebo v době oběda stávají centrem rozmíšek a honiček. „Často se stane, že se dvojice rozdováděných dětí srazí hlavami a je z toho uražený kus zubu nebo v lepším případě pořádná boule,“ popsal žákovská zranění zástupce ředitele vyškovské Základní školy Morávkova Radoslav Večeřa. I tam úrazů v posledních dvou školních letech přibylo. Z šestadvaceti na čtyřicet.

Souhrou náhod může také leckdy dojít k bolestivému zranění. „Před časem jedno děvče strčilo ukazováček do otvoru pro kalamář a spolužačka do ní o přestávce nešťastně strčila. Nebyl to příjemný pohled,“ vzpomněl si Večeřa.

S předcházením úrazů na chodbách škol se alespoň částečně úspěšně vypořádali třeba na Základní škole Letní pole. „Když jsme zrušili v roce 2006 zvonění, ubylo úprků do tříd a žáci jsou podstatně klidnější. Navíc každý mladý člověk si tímto buduje vlastní zodpovědnost. Je na něm, jestli přijde do vyučování včas nebo později,“ nastínil možné řešení ředitel školy Jiří Sochor.

Některá zranění jsou však vážnější a musí vyjíždět sanitka. Vyškovským základním školám se nicméně vážná zranění v loňském roce vyhnula.

Všechny tudíž i sebemenší úrazy by měli pracovníci školy ze zákona evidovat a pravidelně hlásit České školní inspekci. „Na vyškovských základních školách došlo v minulém školním roce přibližně k pěti stům úrazům, z nichž přes dvě stě bylo registrovaných a více než sto odškodněných,“ vypočítala tisková mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumila Beranová. Ze statistik České školní inspekce zároveň vyplývá, že daleko nejčastěji jsou zraněni žáci základních škol. „V uplynulém školním roce 2009/2010 jsme v Jihomoravském kraji evidovali 3652 školních úrazů,“ upřesnil statistiku tiskový mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.