Předchozí
1 z 6
Další

O kterém velikonočním svátku zůstanou otevřené obchody? Snímek je ilustrační.O kterém velikonočním svátku zůstanou otevřené obchody? Snímek je ilustrační.Zdroj: Deník/Petr PokornýPřečtěte si odpovědi obyvatel Jihomoravského kraje v anketě Deníku Rovnost s otázkou: Pamatujete si, které svátky je zavřeno a které ne? Líbí se vám tento hybridní systém?

Odpovědi najdete na dalších stranách. Zatím si připomeňte, jak jsou stávající pravidla nastavená. 

KDY MUSÍ  MÍT OBCHODY ZAVŘENO

1. leden Den obnovy samostatného českého státu
Velikonoční pondělí
8. květen Den vítězství
28. září Den české státnosti
28. říjen Den vzniku samostatného Československa
24. prosinec  Štědrý den (možnost dopoledního prodeje)
25. prosinec 1. svátek vánoční
26. prosinec 2. svátek vánoční

KDY OMEZENI NEPLATÍ

Velký pátek velikonoční
1. květen  Svátek práce
5. červenec  Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenec  Den upálení mistra Jana Husa
17. listopad  Den boje za svobodu a demokracii
31. prosinec Silvestr není státním svátkem

Dana Kvapilová 52 let, vedoucí centra volného času, Velké Němčice

Dana Kvapilová 52 let, vedoucí centra volného času, Velké NěmčiceDana Kvapilová 52 let, vedoucí centra volného času, Velké NěmčiceZdroj: Deník/VLP ExternistaVůbec nemám přehled které obchody jsou během svátků otevřené a které ne. Pokud během svátků nic nepotřebuji, beru to, jak to bylo za mých mladých let, tedy vše zavřeno. Pokud náhodou něco potřebuji, zjišťuji otevírací dobu přes internetový vyhledávač.

Systém různého zavírání se mě nelíbí a klidně bych se vrátila k modelu, který je nastavený například v Rakousku, Německu a dalších zemích, kde nejen o svátcích, ale i v neděli je prostě zavřeno. Myslím, že nakoupit se dá zvládnout i v běžné pracovní dny a navíc dnes funguje i systém rozvozů.

David Korda, 50 let, kapitán říční lodi, Břeclav

David Korda, 50 let, kapitán říční lodi, BřeclavDavid Korda, 50 let, kapitán říční lodi, BřeclavZdroj: Deník/VLP ExternistaPředpokládám, že bude otevřeno na Zelený čtvrtek, zavřeno na Velký pátek a otevřeno na Bílou sobotu a Boží hod Velikonoční. Z pochopitelných důvodů čekám, že bude zavřeno na Velikonoční pondělí. Já toho nakupování mnoho nedám, takže se snažím mít zásoby doma tak, abych do obchodu nemusel často chodit.

Milan Volf, 23 let, podnikatel v gastronomii, Šanov

Milan Volf, 23 let, podnikatel v gastronomii, ŠanovMilan Volf, 23 let, podnikatel v gastronomii, ŠanovZdroj: Deník/VLP ExternistaSituaci sleduji vždy až v poslední dny před svátky. Otevírací dobu obchodů sleduji přes konkrétní webové stránky. Hlavně se ale do našeho Food Trucku zásobujeme předem. Systém se mi moc nelíbí, o svátcích je vždy největší zájem strávníků a snadno dojdou některé suroviny. Pak je problém kdekoliv nakoupit zásoby.

Gabriela Michálková. 41 let, vedoucí TIC, Vranovice

Gabriela Michálková. 41 let, vedoucí TIC, VranoviceGabriela Michálková. 41 let, vedoucí TIC, VranoviceZdroj: Deník/VLP ExternistaZ hlavy si nepamatuji, kdy jsou zavřené obchody v které svátky. Pokud potřebuji, řeším to až těsně před nimi nebo v jejich průběhu a otevírací dobu zjišťuji na internetu. Nemám potřebu o svátcích nakupovat, doma vždycky nějaké zásoby jsou, abychom nemuseli do obchodu.

Vítězslav Bárta, 43 let, prodejce vozů, Hrabětice

Vítězslav Bárta, 43 let, prodejce vozů, HraběticeVítězslav Bárta, 43 let, prodejce vozů, HraběticeZdroj: Deník/VLP ExternistaPřiznám se, že tohle jde mimo mě, tuhle starost přenechávám velkoryse manželce. V rodině ale obecně svátky dodržujeme a nejezdíme v jejich dobu nakupovat. Zásoby děláme vždy před nimi, abychom si je pak v klidu užili. Takže zavřené obchody nás příliš netrápí.