V neděli a v pondělí jsou v kalendáři vyznačené státní svátky, a to Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Den upálení mistra Jana Husa.


Redaktorky Vyškovského deníku vyrazily na vyškovské náměstí, aby zjistily, zda lidé tuší, jaké historické osobnosti a události si tyto sváteční dny připomínají anebo zda se pouze těší na volný den a litují, že jeden ze svátečních dnů připadá na neděli.

ANKETA

Víte, jaké osobnosti a historické události si připomínáme o svátcích 5. a 6. července?

Lukáš Shromáždil

19 let, student, Vyškov

Upálení Mistra Jana Husa v roce 1415 a příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Pamatuji si to tak dobře proto, že jsem před pár dny maturoval a měl jsem tuto tématiku jako maturitní otázku v češtině.


Kristína Zahradníčková

16 let, studentka, Pustiměř

Není to tak dlouho, co jsme tuto látku probírali ve škole v češtině. Učili jsme se v rámci písemných památek o tom, jak Cyril s Metodějem přišli kázat na Velkou Moravu. V dějepisu jsme zase probírali Mistra Jana Husa a jeho upálení v Kostnici.


Vlastislav Zlámal

63 let, důchodce, Vyškov

Myslím, že v neděli Cyrila a Metoděje. Nad pondělním svátkem musím chvilku přemýšlet, ale myslím, že Jan Hus. Jsou to důležité svátky, je dobře, že si je připomínáme. Už jsou hodně zažité.


Miroslav Machorek

40 let, zedník, Drnovice

Šestého slavíme Jana Husa. To byla velká osobnost. Je potřeba si jeho oběť připomínat. A den před tím vzpomeneme Cyrila a Metoděje, ale nevím přesně, co udělali. Mělo to něco společného s češtinou?


Jaroslav Horáček


34 let, skladník, Šaratice
V neděli bude Cyrila a Metoda. To býval odjakživa velký svátek. Světili se knězi, bývaly poutě. A v pondělí bude Husa. To bych si měl pamatovat ze školy. Takové historické mezníky by se měly určitě připomínat.