Autor aplikace Záchranka Filip Maleňák z Brna je překvapený, kolik lidí technologii využívá. „K dnešnímu dni evidujeme něco kolem 1 900 000 stažení a sto tisíc lidí zmáčklo nouzové tlačítko a skrz aplikaci se spojilo s operátorem zdravotnického operačního střediska, ať už na jižní Moravě nebo jinde v České republice. Videopřenosů se uskutečnilo 250. Díky nim jsme dostali oči záchranářů na místo nehody. Když jsme aplikaci před šesti lety spustili, ani ve snu nás nenapadlo, jaký dopad na způsob přivolání pomoci bude mít,“ raduje se autor.

Do aplikace za poslední půlrok přibylo několik nových funkcí. „Chtěli jsme zvýšit bezpečnost turistů na českých horách, protože kvůli protiepidemickým opatřením nemohli skoro nikam cestovat, takže jsme tam přidali modul horské služby. Uživatelé tam najdou elektronickou knihu horských túr, varování a výstrahy pracovníků horské služby a lavinovou předpověď. Postupně budou přibývat další funkce,“ ujistil Maleňák.

Městský dům na adrese Starobrněnská 20 se stane součástí směny kvůli Janáčkovu kulturnímu centru.
Překážka koncertního sálu padla, Brno získá klíčovou trafostanici výměnou za dům

V létě letošního roku aplikace pokryje i německé Bavorsko. „Chceme to stihnout před začátkem dovolených. Už nyní technologie funguje v Rakousku, Slovensku a Maďarsku. Výhoda je v tom, že pokud lidé jedou do zahraničí, tak si nemusí stahovat místní aplikaci, ale mohou použít pro přivolání tuto českou aplikaci,“ uvedl autor.

Záchranka ulehčuje práci jihomoravským záchranářům. „Pro nás je významnou pomocí, pokud známe přesnou polohu volajícího. Ušetří nám to drahocenný čas a je to bonus pro pacienta. Ideální je použít aplikaci v situaci, kdy je volající někde v terénu, například v lese, na přehradě či na silnici nebo kdekoliv jinde, kde není schopen přesně uvést místo, kde se nachází,“ vysvětlila mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Pocit jistoty

Program si nainstaloval do telefonu třeba Brňan Milan Němec. „Možnost jejího rychlého zapnutí jsem si dokonce umístil jako widget na plochu. Nikdy jsem ji nepotřeboval, ale dodává mi pocit jistoty," usmál se.

Narozeninovým dárkem pro šestiletou aplikaci bylo včera umístění vlastního exponátu do brněnského Vida vědeckého centra. „Naši návštěvníci si nanečisto vyzkouší, jak aplikace funguje. Je to velice jednoduchá a univerzální technologie. Cílem exponátu je rozšířit povědomí o její existenci, ale i připravit lidi na situace, kdy jim může aplikace pomoci,“ sdělil ředitel vědeckého centra Lukáš Richter.

Policejní auta. Ilustrační foto.
Policejní služba v Brně: rvačky, první pomoc i řidiči pod vlivem

Ředitel Vidy patří mezi téměř dva miliony uživatelů v Česku, kteří mají aplikaci nainstalovanou v mobilu. „Naštěstí jsem ji ještě nemusel použít i když teď už díky exponátu vím jak,“ pochlubil se Richter.

Mezi obdivovatele technologie patří i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „O aplikaci vím už dlouho a překvapuje mne, kolik lidí ji má staženou a používá ji. Nový exponát je podle mě zajímavá věc hlavně pro rodiče, kteří tu získají informace a poté si aplikaci stáhnou, tak jako to plánuji já,“ svěřil se hejtman.