„Pochází z Francie. Běhal distanční dostihy na sto šedesát kilometrů. Ale teď už má nejlepší léta za sebou, a tak jsem ho asi před měsícem koupila. Stali se z nás velcí kamarádi. Je to moc milý koník, veliký mazel. Díky své povaze je vhodný i k dětem,“ chválí koně mladá žena, která se chovu koní věnuje už několik let.

„Můj první kůň byl český teplokrevník. Pak jsem chovala anglické plnokrevníky. Bohužel poslední kůň skončil kvůli lidské bezohlednosti velmi špatně v jednom jezdeckém klubu, který nebudu radši jmenovat. Jeho provozovatelé koně přepínali a úplně ho odrovnali,“ smutní Spáčilová.

Po této špatné zkušenosti se dlouho rozhodovala, zda si opět koně pořídit. Nakonec jí před měsícem učaroval sněhobílý Hedjaz, kterému zkráceně říká Edža. Rozhodla, že svého nového přítele neustájí už v jezdeckém klubu, ale u zkušeného soukromého chovatele v Habrovanech, který se arabům věnuje už dlouhá léta.

Spáčilová svému Edžovi obětuje hodně času. „Projíždím ho minimálně třikrát týdně. V okolí Habrovan je hodně vhodných cestiček. Spoustu času zabere také péče o zvíře,“ přibližuje povinnosti majitele Spáčilová.
Arabský plnokrevník není často k vidění. Je to kůň spíš pro náročné. Kdo ale nelituje peněz, získá kvalitní, inteligentní a elegantní zvíře. „Arabové mají silné svaly a jsou vynikající vytrvalci. Jejich nejnápadnějším znakem je hlava, která má štičí profil s širokým čelem. Hlava s krkem tvoří typický oblouk, díky kterému se hlava může volně obracet do všech stran. Araba poznáte také podle vysoko nasazenému ocasu, který nosí v nápadném oblouku,“ popsala typické znaky této rasy chovatelka.

Láskou Spáčilové jsou kromě koní i psi. Ve volném čase se věnuje i letectví. Doplňkově pracuje jako vizážistka, nehtová designérka a účetní. Především se však věnuje jazykům. Pracuje jako učitelka a tlumočnice angličiny, italštiny a španělštiny. Současně studuje francouzštinu, němčinu, finštinu a norštinu. Do budoucna plánuje dokonce i arabštinu a hebrejštinu.