Místo stavby autobusového nádraží nedaleko rousínovského náměstí na břehu potoka Rakovce bylo v minulosti sídlištěm, které osídlilo několik kultur. Svědčí o tom nálezy, které archeologové postupně odkrývají.

Archeoložka Muzea Vyškovska Klára Rybářová se připravovala na rutinní prohlídku stavebního prostoru a najednou jí pod rukama začaly s trochou nadsázky řečeno vyskakovat nálezy, jeden zajímavější než druhý.

„Největším překvapením byl nález keltského hrobu se zachovalou kostrou, která měla u sebe nádobu, na pravé ruce zachovalý bronzový náramek a na levé železný chránič předloktí,“ uvedla Rybářová. Podle ní kostra patřila mladšímu člověku vysokému kolem 150 centimetrů, který nebyl pohřben obvyklým způsobem, tedy do obdélníkové jámy.

„Našli jsme ho na deseticentimetrovém zásypu v jámě, která byla předtím chatou. Patrně k pohřbu využili starý nepoužívaný objekt a mrtvého zasypali,“ dodala Rybářová.

Zatímco keltské nálezy z doby laténské jsou velmi pozoruhodné, archeologové jásají hlavně nad ještě mnohem staršími a vzácnějšími artefakty z mladší doby kamenné. Podle Rybářové jde o kulturu s moravskou malovanou keramikou.

Na rousínovském nalezišti objevili archeologové výrobní objekty, zbytky pece, stavu a ohnišť. K zajímavým nálezům patří také kostěný amulet zdobený rytým dekorem.

Někteří Rousínované jsou nadšení. „Je to úžasné. Je neuvěřitelné, že se něco takového našlo třicet metrů od náměstí. Doufám, že se najde nějaký kompromis, aby archeologové dostali dostatek času na prozkoumání a zároveň příliš nezdrželi stavbu autobusového terminálu,“ věří například obyvatelka města Magdalena Dvořáková.

Autobusové nádraží se staví takzvaně na zelené louce asi sto padesát metrů za budovou pošty s příjezdem z náměstí. Původně mělo být hotové do podzimu příštího roku, ale dodavatel navrhnul, že stavbu zkrátí už do konce roku letošního. Pro rousínovský městský úřad jsou tedy archeologické výzkumy zdržením. Radnice tak požaduje, aby vykopávky skončily už ve středu, tedy zhruba po čtrnácti dnech výzkumu.

„Doufáme, že už žádné zdržení nenastane. Poskytli jsme dělníky, kteří na výkopech vypomáhají, aby práce byly co nejrychleji hotové,“ řekl rousínovský starosta František Havíř.

Archeologové ale jen těžko odhadují, jestli na ně v dalších vrstvách už čeká jenom hlína a kamení, nebo jestli se dočkají ještě dalších překvapení. „Zrovna čekáme na těžkou techniku, na stroj, který odkryje další části zeminy,“ uvedla včera ráno Rybářová.

Pokud by na archeology ještě vykoukla nějaká kost, starobylý střep, šperk nebo jakýkoliv jiný cenný artefakt, věří ředitel Muzea Vyškovska ve Vyškově František Korvas, že vedení rousínovské radnice přiměje ke shovívavosti.

„Tyto nálezy přece nejsou zajímavé jenom pro muzeum, ale i pro Rousínovany. Měli by ctít svou historii. Rousínovský městský úřad poskytnul nějaké pracovníky i my se snažíme zajistit maximální počet lidí. Ale jestli to stihneme do středy, to zaručit nemůžu. Doufám, že v opačném případě se nějak s radnicí domluvíme,“ věří ředitel muzea.