Zároveň však ocení i rozšíření zeleně. „Vyslovili se také pro vytvoření odpočinkového místa s kvalitním mobiliářem a moderními prvky. Účastníci ankety by také přáli kultivaci prostor před synagogou, která nyní slouží jako rozlučková síň,“ doplnila mluvčí.

Podle architekta Lukáše Pecky skýtá prostor potenciál. „Nevyužité prostranství v centru bývalé židovské čtvrti se může stát při dobře zvoleném využití vhodným doplněním Palackého náměstí i zámeckého parku,“ uvedl Pecka.

Radní již schválili smlouvy se zástupci pěti architektonických kanceláří. „Ty následně začnou tvořit návrhy architektonické studie, které posoudí odborná porota sestávající se z architektů a projektantů. Její součástí budou také zástupci města napříč celým zastupitelstvem,“ popsala Slámová.

Prodejci se ve Vyškově scházejí na Masarykově náměstí.
Maso i sezonní zelenina. Na vyškovské trhy lidé vyrazí opět každý týden

Předmětem studie je zpracování architektonicko-urbanistického návrhu Koláčkova náměstí. Návrh má podle zástupců města přinést do historického jádra kvalitní městský veřejný prostor a také má definovat funkční, objemovou a provozní přiměřenost nové zástavby na vybraných parcelách. „Zájmem vyhlašovatele je vytvořit kvalitní veřejný prostor, který bude moci plnit vícero městských funkcí a který bude atraktivní jak pro občany města, tak pro návštěvníky,“ dodala mluvčí města.

První návrh budil nevoli

Termín realizace není zatím stanoven. „Dle mého názoru se jedná každopádně o zásadní území, které má svoji historii a současně i potenciál budoucího využití místa ve vazbě na celé centrum města,“ potvrdil opoziční zastupitel Ivan Charvát.

První návrh rekonstrukce náměstí se objevil už před třemi lety, vyvolal však mezi mnohými obyvateli města spíše nevoli. „Na pohled to je pěkné, ale proč zas tolik dlažby a málo zelené plochy? Pak se divíme, že jsou sucha a když zaprší tak je voda v domech,“ komentovala tehdejší návrh například Milada Hejdušková ze Slavkova.

Ilustrační foto
Zákaz stání? Řidiči ho ve Vyškově často ignorují

Tentokrát však ve městě volí komplikovanější a delší postup cesty k nové studii. „Bude se jednat o prodloužení doby přípravy a zdánlivě také o prodražení. Podle mého názoru si ale příprava rekonstrukce tuto energii a čas zaslouží, zvláště když podoba takto důležitého prostranství ovlivní podobu této části města na dlouhá desetiletí,“ dodal městský architekt Pecka.