Vlnu emocí i argumentačních přestřelek dál budí zákon o restituci církevního majetku. Na Vyškovsku restitucím podle dostupných informací podléhá plocha o velikosti téměř dvou a půl tisíce hektarů. Většina pozemků se nachází v lesích v oblasti vojenského prostoru Březina. Pozornost církve, ale i Vyškovanů se ubírá zejména k části areálu vyškovského pivovaru, který je vázaný na Arcibiskupství olomoucké.„Pod olomouckou arcidiecézi jinak z Vyškovska spadá jen malá část. Je to vlastně jen výseč severovýchodně od Vyškova. Žádné velké majetky tak na Vyškovsku nárokovat nebudeme. Půjde spíš o jednotlivé hektary půdy," upřesnil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

To, že o pivovar církev nadále usiluje, potvrdil. Minulý měsíc totiž ministerstvo zemědělství obdrželo výzvu Arcibiskupství olomouckého, aby se stát zdržel jakýchkoli převodů nemovitého majetku souvisejícího s pivovarem a dalších kroků, které by vedly ke snížení jeho hodnoty. „Církev se hlásí k původnímu majetku vyškovského pivovaru, tedy budovy nacházející se v jeho areálu a ostatní nemovitosti, zapsané v Pozemkové knize," informovala mluvčí ministerstva Dana Večeřová.

Součást restitucí

Dodala, že v období do roku 1989 byl pivovar dostavěný. „Situace je ovšem nesmírně komplikovaná. V současné vlně žádostí se řešit rozhodně nebude. Jde tam především o to, jestli převod majetku, který udělal předchozí majitel, byl v souladu se zákonem. Z historického hlediska totiž pivovar patřil církvi až do chvíle, než byl zabraný komunistickým režimem. Restituce církevního majetku se proto podle našeho názoru vztahuje i na tento objekt," podotkl Gračka s tím, že arcibiskupství doufá, že se záležitost podaří vyřešit bez nutnosti sahat k soudnímu řízení.

Milovníci vyškovského piva se ale podle všeho o svůj oblíbený mok obávat nemusejí. „V případě, že bychom ho získali, rozhodně nemáme ambice vařit vlastní pivo. Naopak bychom se snažili najít nájemce, který by objekt využil. Ideální by proto bylo, kdyby tam zůstal současný provozovatel. Pokud bude z jeho strany alespoň trocha vůle se dohodnout, budeme maximálně vstřícní," konstatoval mluvčí arcibiskupství.

Nájemce pivovaru, pražská společnost Czech Beverage Industry Company, majetek převzala na jaře roku 2011. Předkupní právo na pivovar nemá. Pivovar spadá pod Jihomoravské pivovary, ty vlastní ministerstvo zemědělství. „Je předčasné cokoli předjímat. Není ještě vůbec jisté, jestli církev pivovar získá a popřípadě, jestli ho získá jako celek nebo jen některé jeho části. Stát totiž během doby, kdy ho vlastnil, přistavěl v areálu některé budovy. Do jednání vstupovat nijak nemůžeme. Náš vztah k pivovaru určuje pouze nájemní smlouva, která platí do roku 2021," připomněl předseda představenstva společnosti Jiří Kopenec.

Ta by však v případě, že pivovar církev získá, přestala platit. „V takové situaci by nám stát musel nájemní smlouvu vypovědět. Z informací, které od církve zatím máme, vyplývá, že sama provozovat pivovar neplánuje. Připadá tak v úvahu i situace, že bychom pivovar provozovali dál, pouze by pronajímatelem byla namísto státu církev. To je ale opravdu předčasný závěr," upozornil Kopenec.

Zatím 57 žádostí

O majetek dál žádá také Biskupství brněnské, pod které spadá větší část regionu. „Právě v minulých dnech jsme poslali první vlnu sedmapadesáti žádostí na Pozemkový úřad a na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze. Nemáme je ale tříděné podle území, takže nedokážu říct, jestli se některé z nich vztahovaly také k Vyškovsku. O žádné velké pozemky se ovšem nejednalo. Na celkem čtyři sta padesát farností v naší diecézi připadá asi tři tisíce hektarů půdy. Už z průměru je zřejmé, že se bude jednat spíš o malé pozemky. Celý proces je administrativně velmi náročný. Stále jsme na jeho úplném začátku," vysvětlila mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Navíc podle ní biskupství žádá zatím pouze o pozemky. „Budov se první vlna žádostí vůbec netýkala. V této oblasti jsme zatím požádali o jedinou významnou památku, a to Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Kterých dalších objektů by se restituce měly týkat, teprve určujeme," konstatovala Jandlová.

Například majetku okresního města se církevní restituce vyhnou úplně. „Pokud vím, Vyškova by se vracení majetku dotknout vůbec nemělo. Církev o žádný majetek města nepožádala, ani jsme neidentifikovali žádný, kterého by se to mělo týkat. Majetkové změny nás tedy nečekají. Pivovar je v majetku státu, my s ním nemáme nic společného," konstatoval vyškovský starosta Karel Goldemund.