Motel Arkáda býval vyhlášený podnik navštěvovaný hlavně bučovickou smetánkou. Už přes dva roky je ale mimo provoz. Majitel František Machala ještě vloni v červnu ujišťoval, že otevře. Nakonec z toho sešlo. Teď je Arkáda na prodej.

Machala naznačil, že v létě otevření motelu zkrachovalo na tom, že nenašel nájemce restaurace. „Provozovat samotný hotel není problém, horší je to s restaurací. Vše jsme měli naplánované, nevyšlo to ale podle našich představ,“ vyjádřil se Machala.

Že je Arkáda na prodej, přímo nepotvrdil. Nabídka se ale už objevila na internetu. Celý objekt je podle ní nyní k mání za necelých jednadvacet milionů korun. „Myslím, že je to realistická cena a výborná investiční příležitost. Podle mě kupce seženeme do několika týdnů,“ podotkl realitní makléř Maroš Caban.

Dodal, že na prodeji se realitní kancelář s majitelem dohodla na konci ledna. „V objektu rekonstruovali kuchyni, podnik je v podstatě připravený k provozu,“ doplnil Caban.

Pokud v Arkádě začne personál zase vařit a nabízet nocleh, bude to výborná zpráva pro bučovickou radnici. „Současný stav je dost špatný. Přímo v centru města chybí ubytovací kapacita a restaurace. To omezuje i pořádání některých akcí na zámku. Pokud by začala Arkáda zase fungovat, byli bychom rádi,“ vyjádřil se bučovický starosta Radovan Válek.

Také zámecká správa je na provozu motelu dost závislá. „Nabídka ubytování pro turisty je ve městě omezená. S tím, jak Arkáda zavřela, odpadla možnost komerčních pronájmů pro firmy, což byla pro zámek velká ztráta. S Arkádou jsme přišli i o svatebčany, kteří využívali její restauraci,“ vysvětlila před časem kastelánka Státního zámku Bučovice Jana Burianková.

Motel Arkáda přestal fungovat v létě 2008, krátce po zahájení uzavírky silnice Brno – Uherské Hradiště. Práce na rekonstrukci průtahu městem Bučovice odřízla od přílivu turistů, což podnik těžce postihlo. Poslední nájemce restaurace Jan Trecha skončil s tím, že ho domácí klientela neuživí. Restauratér tvrdil, že ihned po zahájení uzavírky přišel o polovinu klientely. Kapacitu jednasedmdesáti lůžek v motelu bylo také tehdy nemožné naplnit.

Po uzavření Arkády začaly po Bučovicích kolovat zvěsti, že ji majitel chce prodat. Machala to ovšem vyvracel s tím, že chce otevřít hned po skončení uzavírky. K tomu došlo ale už na podzim 2009.