VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Už čtvrtstoletí směřovaly každé ráno kroky Jiřího Blahouta do vyškovských kasáren. Pak přišel o místo. Opět nastoupil na necelý rok jako civilní zaměstnanec. Armáda mu ale nadělila pod stromeček výpověď. Pětačtyřicetiletý muž si bude muset od nového roku hledat novou práci. Mnozí se bojí, že skončí stejně.

Přízrak strachu o práci obchází vyškovská kasárna každoročně. Vojáci z povolání si většinou oddychnou na konci září, civilní zaměstnanci pak o měsíc později. To už bývá jasné, že k prvnímu lednu výpověď nedostanou. „Napětí se každého půl roku stupňuje. Mezi zaměstnanci kolují informace, že se armáda letos zbaví celkem pěti tisíc lidí. Navíc v situaci, kdy se budou muset citelně seškrtat výdaje v rozpočtu, se politici napříč politickým spektrem shodují na šetření právě v armádě. Teď tu vládne panika.,“ řekl civilní zaměstnanec armády z Vyškova, který nechtěl zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Podle pracovnice generálního štábu Jany Růžičkové ministerstvo obrany skutečně zruší čtyři a půl tisíce tabulkových míst. Kolik lidí propouštění postihne ve Vyškově, pouze nastínila. „V souvislosti se současnými restriktivními opatřeními se propouštění ve vyškovské posádce dotkne několika desítek osob. Vojáků i občanských zaměstnanců,“ alespoň přiblížila Růžičková.

Údaje o místech, která se velitelé útvarů ve Vyškově rozhodnou zrušit, skrze zdi vyškovských kasáren ještě neprosákly. Mluvčí vyškovské posádky Monika Nováková odmítla poskytnout k tématu propouštění jakékoliv informace.

Povinnost určit, které pozice zachovat a které nechat zaniknout, leží ale na bedrech jednotlivých velitelů útvarů. Ti musí zvolit zaměstnance, které jednotka oželí a bude fungovat i bez nich. „Věděl jsem, že se má propouštět. Toho se bojí všichni. Ale nečekal jsem, že to potká zrovna mě. Měl jsem totiž uzavřenou smlouvu i na leden,“ svěřil se stále ještě instruktor výcviku Blahout.

Stejně jako po prvním vyhazovu se podle svých slov nebude spoléhat jen na úřad práce. „Zaměstnání si najdu, i když to bude určitě těžké,“ řekl vysokoškolsky vzdělaný pětačtyřicátník.

O poznání hůř na tom bude žena, která se od 1. ledna rozloučí se svým armádním platem pouhý rok před odchodem do důchodu. Své jméno nechtěla zveřejnit, redakce ho však zná.

Podle ředitele Úřadu práce ve Vyškově Jana Marka nemají propuštění vojáci s hledáním práce výraznější problém. „Není důvod se této skupině uchazečů věnovat samostatně. Máme zkušenost, že se armáda o své lidi vždy poměrně dobře postarala. Když už ji museli opustit, uplatnili se bez větších problémů,“ uvedl Marek.

Od roku 2005, kdy se armáda České republiky profesionalizovala, dostalo podle Růžičkové ve vyškovské posádce výpověď několik desítek lidí.