Nejen děti, ale i řada dospělých tak s namalovaným maskováním na obličeji korzuje po náměstí, kde si můžou prohlédnout armádní techniku včetně zbraní. A také si je vyzkoušet. „Už jsem usedla do trenažéru převrácení auta. Několikrát se otočilo kolem vlastní osy a pak zůstalo na střeše. Byl to docela adrenalin, ale zároveň mě vojáci naučili, jak z takové prekérní situace ven. Je to opravdu super akce, jsem ráda, že jsem přišla," hodnotí třeba Milada Hotková z Rousínova, která je jednou z tisícovek návštěvníků akce.

U dětí pak má největší úspěch simulátor jízdy na motorce, jak potvrzuje Rudolf Černý, který se stará o celé dopravní stanoviště na Masarykově náměstí. A těší ho i zájem o informace, jež se lidé od vojáků můžou dozvědět. „Největší je samozřejmě o věci, které můžou sami vyzkoušet. Trenažéry nárazu a převrácení auta jsou v neustálém obležení a ani simulátor jízdy na motorce nezůstává pozadu," říká Černý.

Atrakcí je ve středu Vyškova opravdu hodně a kdo se u každé zastaví o něco déle, zřejmě nestihne zajít si domů na oběd. I na to ale vojáci mysleli. Uvařili vojenský guláš. Podává se zdarma. „Vystát dlouhou frontu se vyplatilo, protože je výborný," pochvaluje si Jiří Drebota z Vyškova.

Z náměstí pak lidé můžou sledovat i průlety vojenských letounů. Nejde ale o jediné místo dění. Jeho centrem se staly i Smetanovy sady. Také tam je přichystaná řada ukázek a věcí k vyzkoušení. „Zastřílel jsem si z luku a musím říct, že je to o dost těžší, než to vypadá. Byl jsem rád, že jsem se do terče trefil asi jen jednou z pěti pokusů. Přišli jsme se synem, tomu se nejvíc líbí koně. Dokonce si mohl jednoho pohladit. Z ukázky jejich výcviku byl opravdu nadšený," říká s úsměvem Zdeněk Mišák z Vyškova.

Kromě koní a lukostřelby návštěvníci můžou vidět například i výcvik psů, kteří poslouchají opravdu na slovo, nebo si zastřílet z airsoftových a paintballových zbraní.

K dispozici je i lanové centrum. Kdo se ale do parku dostal později, už si moc zábavy neužil. Ačkoliv měla trvat do pěti, už o půl páté vojáci začali stanoviště sklízet. „Je to škoda, právě na lana jsem se těšil. Ale zdrželi jsme se na náměstí, takže jsme to nestihli," lituje malý Jan Vácha z Vyškova.