Avie už byla nějakou dobu prakticky nepojízdná. „Jedná se o opravdu hodně staré auto z roku 1975. Mimochodem jde o historicky první hasičský vůz tohoto typu na Bučovicku. Jenže jízda v něm už v poslední době nebyla ani trochu bezpečná, chyběly v něm třeba i bezpečnostní pásy. Navíc je i přes velkou snahu hasičů a obce a nákladné opravy ve špatném technickém stavu, takže jsme nikdy nemohli vědět jistě, zda projde technickou kontrolou. Nyní ji vyřadíme a pokud o ni bude mít někdo zájem, tak ji můžeme nabídnout k prodeji," vysvětlil další kroky obce starosta Michal Poláček.

Jen jedna skupina

Další problém u auta spočíval v dopravních předpisech. „Avii mohl řídit jen držitel řidičského průkazu skupiny C, což ve výsledku znamenalo, že jsme s ní mohli jezdit prakticky jenom o víkendech, kdy byl jediný řidič doma. Novým Fordem Transporterem bude moct jezdit kterýkoli člen hasičského sboru, který má klasické řidičské oprávnění skupiny B," přiblížil další výhodu Poláček.

Pořízení nového hasičského auta přijde asi na milion korun. „Čtyřmi sty padesáti tisíci korunami nám přispěl Jihomoravský kraj a zbytek musíme zaplatit z vlastního rozpočtu," vyčíslil mouřínovský starosta.

Vedení vesnice se nechalo inspirovat ostatními obcemi, pro které je koupě hasičského auta aktuální. „Nejprve jsme uvažovali o pouhé přestavbě starého auta. Jenže poté, co jsme se radili i s dalšími obcemi a využili jejich zkušeností, jsme usoudili, že přestavba by sice vyšla o něco levněji, ale celkově by se nám nevyplatila," dodal Poláček s tím, že auto bude obec využívat i na přepravu mladých dobrovolných hasičů na závody a další hasičské soutěže.