Práce na rousínovském autobusovém nádraží, které v úterý slavnostně otevřeli představitelé města a kraje, zbrzdila nečekaná komplikace.

Kolo bagru se totiž během rozsáhlých úprav povrchu propadlo do takzvaného lochu. „Bylo nám jasné, že musíme na místo pozvat archeology,“ řekla koordinátorka projektu Jitka Coufalová.

Loch je sklepení, které ve středověku sloužilo jako úkryt, ale také jako zásobárna potravin, protože v něm bylo chladno a stálá teplota. V průběhu následných archeologických výzkumů bylo odkryto dokonce třiašedesát objektů. Mezi nimi například keramika, hliněná i kamenná závaží, náramky, ale i mužské lebky.

Převážnou část získaných nálezů archeologové časově zařadili do doby laténské. Archeolog Petr Kos z Ústavu archeologické památkové péče věnoval zvláštní pozornost výše zmiňovanému lochu. „Bylo ho těžké přesně časově zařadit. Nicméně se lze domnívat, že se jednalo o hlavní nebo spojovací chodbu. Můžeme předpokládat, že historické podzemí se rozkládá po obvodu celého Rousínova,“ popsal Kos.