„Ano, obdrželi jsme několik nabídek na odkup autobusových dopravců. Dává nám smysl, abychom si vzhledem k vysokým cenám od externích dodavatelů zajišťovali náhradní autobusovou dopravu vlastními silami a snížili tím naše náklady,“ vysvětlila postup mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Další podrobnosti k možnému prodeji prozatím nesdělila, jasno není o ceně ani o konkrétnějších termínech. Zároveň ale Rajnochová ujistila, že dráhy počítají se všemi dosavadními zaměstnanci a zachováním plnohodnotného provozu i do budoucna.

Budova bývalé školy v Nových Sadech je přestavěná na Společenský dům.
V Nových Sadech mají vlastní Společenský dům. Podívejte se, jak to tam vypadá

„V tuto chvíli jednáme a jsme ve fázi právního, technického a ekonomického prověřovaní. Máme zájem o tuto společnost jako celek, včetně techniky i zaměstnanců, kterým dokážeme nabídnout stabilní zázemí. Vzhledem k tomu, že stále pokračuje zmíněné obchodní jednání, další informace sdělovat nebudeme,“ zdůraznila mluvčí podniku.

Podle ředitele Vydos Bus Igora Čekiho jsou spekulace o výsledné dohodě předčasné. „V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že se jednání účastníme. Dosud ale ještě nemůžeme poskytnout žádný výstup,“ reagoval Čeki na dotaz Deníku Rovnost.

VYDOS BUS
Společnost vznikla rozdělením původní ČSAD Vyškov.
Navázala na více než šedesátiletou tradici služeb této firmy v oblasti hromadné dopravy.
V roce 2009 se s ní fúzí sloučila společnost BODOS bus.
Působí v regionech Vyškov, Slavkov, Bučovice, Veselí nad Moravou a Hustopeče.

O situaci se zajímají také představitelé vyškovské radnice. „Informaci jsme už zachytili. Prakticky to je obchodní jednání mezi dvěma společnostmi, které s městem nemají nic společného. Až na jednu podstatnou věc. A tou je městská autobusová doprava, kterou nám právě Vydos Bus zajišťuje. Je tedy docela možné, že nám v budoucnu po městě budou jezdit České dráhy,“ potvrdil v úterý místostarosta Vyškova Roman Celý.

Obavy z budoucnosti ale nemá. „Nicméně oficiální informaci od společnosti jsme zatím neobdrželi, tudíž bychom nechtěli v této chvíli vytvářet nějaké spekulace. Smlouva na městskou autobusovou dopravu s ní je ale řádně uzavřena. Zůstává platná ještě na mnoho let, takže uvidíme, jaké budou další informace,“ dodal Celý.

Zámecká oranžerie se v Habrovanech dočkala rekonstrukce. Otevřeli v ní restauraci.
Zámecká oranžerie v Habrovanech po rekonstrukci ožila, podívejte se

Novinky některé cestující zaujaly, o jejich významu pro ně ale zatím nemají představu. Na sociálních sítích se staly spíše terčem vtipů narážejících na to, aby budoucí autobusy Českých drah nekopírovaly vlaky s jejich zpožděními.

„Autobus používám spíše zřídka. Když už jím ale cestuji, jsem s tím vždy velice spokojený. Důsledky prodeje Vydosu ale posoudit opravdu neumím,“ zamýšlel se například Jaroslav Vocelka z Vyškova.

Společnost Vydos Bus zajišťuje pravidelnou autobusovou dopravu na jihu Moravy v regionech Vyškov, Bučovice, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou a Hustopeče na linkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje a také nepravidelnou autobusovou dopravu.