Ještě je na Vyškovsku stále dost autobusových zastávek, kde jsou cestující vystaveni nepřízni počasí nebo je dokonce ohrožuje dopravní ruch. Společnost Kordis, která zajišťuje integrovanou dopravu v kraji, tlačí na obce, aby se to změnilo.

„Po výstavbě čističky a kanalizace zůstal rozbouraný střed obce a staré autobusové zastávky. Už nám i Kordis pohrozil, že pokud tento problém nevyřešíme, tak nám tu přestanou zastavovat některé spoje,“ připustil třeba studnický starosta Vladimír Koutný.

Z omezení dopravy ve vesnici mají obavy někteří obyvatelé. „Pokud by tu mělo zastavovat ještě méně autobusů než doposud, tak bych se snad už musela odstěhovat. Vůbec si nedovedu představit, jak bych se dostávala do zaměstnání,“ uvedla jedna obyvatelka obce, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Vedení obce se obrátilo na odborníky, kteří ve Studnicích udělali průzkum. „Jediné řešení je okružní křižovatka,“ objasnil Koutný.

Její stavbu poporují i vyškovští silničáři. V praxi by šlo o přestavbu současné křižovatky na rondel.

V Medlovicích už na rozdíl od Studnic je pokrok hmatatelný. Přestupní uzel tam je ale už přes půl roku jen provizorní. Hotový terminál ovšem bude vypadat v podstatě stejně. Silničáři využijí i původní plechovou zastávku, protože je v dobrém stavu. Potřebuje jen nový nátěr a přesune se na vhodnější místo. Místo plastových patníků tam budou betonové a na protější straně bude stát nový přístřešek.

K nejproblémovějším místům z hlediska autobusové dopravy v okrese patří Rousínov. Přetíženému náměstí uleví až nový autobusový terminál. Radnice na něj získala čtyřicetimilionovou dotaci a stavba by měla začít na jaře tohoto roku.

Víc v sobotním vydání Vyškovského Deníku Rovnosti