I když už upravená vyhláška pro orgány, které tyto přístroje povolují, vešla v platnost v listopadu, na Vyškovsku se stále najde několik zařízení, která ji porušují.

Například v okresním městě si to nezaměstnaní můžou namířit přímo z úřadu práce do herny, již mají hned přes cestu. „Ale to je snad jediné místo, na nějž se dá poukázat. Jinak poblíž škol nebo kostelů člověk žádnou hospodu s výherními automaty nenajde,“ ujistil vyškovský starosta Petr Hájek.

Dokonce by byl podle svých slov ochotný bavit se s pracovním úřadem o omezení nebo zákazu provozu přístrojů v daném baru. Vedení instituce ovšem nic takového nevyžaduje. „Ale s úpravou vyhlášky souhlasím. Jinak nechám na městě, jak se k tomu postaví. Určitě moc dobře ví, kde se ve Vyškově nacházejí státní budovy,“ svěřil se ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek.

A jak naložit s ostatními hernami, o tom zastupitelé možná budou jednat podle Hájka v příštím roce. „Jinak často diskutujeme s policií i strážníky. Zatím nemáme informace o tom, že potíže s gamblery jsou nějak závažné,“ doplnil Hájek.

Tak jako v okresním městě stačí přejít z úřadu práce do herny jen přes silnici, nejinak je tomu i v Rousínově. Tam nonstop s výherními automaty stojí přímo naproti obvodního oddělení státní policie. „Kolegové však nezaznamenali problémy. Pokud teď město samo vyhlášku nezmění, zatím nebudeme vyvolávat jednání. Kdyby však potíže nastaly, určitě to budeme s městem řešit,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Příliš čisté svědomí, co se týká ministerského nařízení, nemají ani v Bučovicích. Tam jsou výherní automaty v nonstopu hned naproti kostela. „Víme, že máme možnost omezit nebo zakázat provoz automatů v sousedství některých zařízení. Ale neznamená to, že toho musíme využít. Jde také o to, jestli jsou taková místa zdrojem neklidu. U nás tomu tak zatím není. Pokud se však vyskytnou potíže, budeme to okamžitě řešit,“ uvedl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Jeho kolegové ze Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané naopak potvrdili, že u nich žádné herny poblíž zařízení jako jsou školy nebo církevní a státní objekty, nejsou.

„Provozovny s výherními automaty ve městě samozřejmě máme, ale jsou dostatečně daleko od všech zmíněných objektů,“ řekl jak tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák, tak i Jan Kovář z ivanovického městského úřadu.