„Přestože v mé ordinaci nepřibývá lidí, kteří jsou závislí na hracích automatech, v posledním období jich je podle mě více. Ne všichni totiž vyhledají odbornou pomoc. Mohou se třeba vyléčit sami, ale také se časem u nich objeví závažné problémy,“ vysvětlil vyškovský psychiatr Tomáš Gabriel.
Ten si také myslí, že oproti jiným peněžním hrám, závislost na hracích automatech vzniká rychleji. „Člověk nemusí na případnou výhru dlouho čekat. To například neplatí u sázkových kanceláří. Na druhou stranu neprohraje peníze tak rychle. Takže mu hra bere mnoho volného času,“ řekl psychiatr.
Mnohdy dovede do jeho ambulance nemocného člověka někdo z rodiny. „Asi polovinu lidí můžeme léčit ambulantně. Zbytek posíláme na léčení do speciálních zařízení,“ odhadl Gabriel. Naopak později přijdou většinou ti, kteří žijí sami.
Místem, kde také odborníci řeší problémy se závislostí, jsou psychologické poradny. Nejinak je tomu na Vyškovsku. „Psychologové svoji činnost zaměřují hlavně na hledání možnosti, jak získat a pak zvýšit motivovanost závislého člověka k přijetí léčby a potom takovou léčbu zprostředkovat,“ sdělila vedoucí vyškovské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Virga Kočárová.
Tento fenomén samozřejmě ovlivňuje rodinu a ta zase ovlivňuje vznik a průběh této poruchy. „Šíře problémů, které přicházejí lidé konzultovat do poradny, je veliká. Většinou to jsou lidé z nejbližšího sociálního okolí hráčů - partnerky a rodiče,“ uvedla vedoucí poradny.
Související články:
vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/automaty_mesta20070906.html
vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/automaty_mesta_urednici2007090.html
vyskovsky.denik.cz/publicistika/anketa_automaty.html
vyskovsky.denik.cz/publicistika/automaty_kriz20070909.html
https://vyskovsky.denik.cz/publicistika/automaty_lecba20070909.html