Závislost, zanedbávání rodiny, rozvod. To čeká většinu vášnivých hráčů výherních automatů. Na druhou stranu však z poplatků za jejich provozování radnice třeba pořídí nové školní pomůcky.

Las Vegas okresu

Peníze z automatů plynou do městských kas ze správních a místních poplatků. Ze všech měst vyškovského okresu na tom nejvíce vydělávají Bučovice.

„Orientačně by se dalo říct, že letos získáme z hracích automatů asi čtyři a půl milionu korun. Asi dva a půl milionu z procent z výtěžků a zbytek z administrativních poplatků. Peníze se stávají součástí městského rozpočtu, a potom je využíváme k veřejně prospěšným účelům. To jsou například náklady na provoz škol,“ informoval vedoucí bučovického ekonomického odboru Jaroslav Šubrt.

Doplnil, že od letošního ledna tam úředníci povolili osmnáct přístrojů. Právě to je totiž jednou z jejich pravomocí.

Ve Slavkově u Brna to má na starosti finanční odbor. „Povolení vydáme buď na čtvrt nebo půl roku. Od toho se také odvíjí výše správních poplatků. Za jeden přístroj provozovatel za čtvrt roku ze zákona zaplatí deset tisíc korun. Za půl roku šestnáct tisíc,“ vysvětlil tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Města však také mohou sledovat, zda to, co povolují, i nadále odpovídá skutečnosti. „Kontrolujeme nejen počty automatů, ale i počítadla. Ve větší míře je budou kontrolovat od příštího roku strážníci,“ doplnil Dvořák.

Také ivanovická radnice provoz automatů podle jejího tajemníka Jana Kováře kontroluje. „Celkem jich u nás máme šestnáct. Výtěžek z nich investujeme do kultury a na veřejně prospěšné účely,“ uvedl Kovář.

Téměř jedenáctkrát více automatů mají vášniví hráči k dispozici v okresním městě. „Ve Vyškově je celkem dvacet jejich provozovatelů. Za loňský rok jsme na všech poplatcích vybrali přes sedm a čtvrt milionů korun. Část těchto peněz jde na podporu neziskových organizací v oblasti sportu, kultury, sociálních věcí a zdravotnictví,“ vyjmenoval vedoucí kanceláře starosty a tajemníka vyškovské radnice Stanislav Kolařík.

Zdůraznil, že také jeho lidé sledují štítky na přístrojích, a také počet a typ, aby odpovídaly vydanému povolení.

Mizivá regulace

Žádné z uvedených měst nevyužívá své pravomoci regulovat například počet nebo umístění hracích automatů vyhláškou. Až na Rousínov. „V loňském roce jsme vydali obecně závaznou vyhlášku, která zakazuje provoz automatů od šesti do dvaceti hodin. V současné době je těchto přístrojů ve městě dvaadvacet. Z jejich správních poplatků jsme v minulém roce získali čtyři sta padesát tisíc, z výtěžku tři sta tisíc korun,“ informovala rousínovská tajemnice Ludmila Havlíčková.

Výnos měst Vyškovska z výherních automatů

Vyškov
Bučovice
Slavkov
Rousínov
Ivanovice
Roční výtěžek
7,25 mil
4,5 mil
1,8 mil
750 tis.
787tis.
Výtěžek na 1 obyvatele
331
700
293
150
272
Počet automatů ve městě
168
37
52
22
16
Zdroj: městské úřady

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/automaty_mesta20070906.html

vyskovsky.denik.cz/publicistika/automaty_lecba20070909.html

vyskovsky.denik.cz/publicistika/automaty_otazka20070909.html

vyskovsky.denik.cz/publicistika/anketa_automaty.html

vyskovsky.denik.cz/publicistika/automaty_kriz20070909.html

vyskovsky.denik.cz/podnikani/automaty_edp20070823.html

vyskovsky.denik.cz/podnikani/automaty_edp20070823.html