Velmi chutné sladké kremrole, štrůdl s jablečnoskořicovou, dalo by se říct pohádkovou příchutí, neméně lahodný vzorek s česnekovou náplní nebo šneci různých vůni. Dohromady devatenáct vzorků, ze kterých ani ne za dvě hodiny vzejde vítěz. „Všechny jsou moc dobré, velmi zvláštní je patnáctka. Listová trubička naslano, však ochutnejte,“ vyzývá pořadatelka Dana Krištanová z Klubu seniorů Kozlany.

Mezi návštěvníky je většina přespolních. „Je to škoda, ale bývá to tak. Místních moc nechodí,“ konstatuje organizátorka. A poukazuje i na další věc. Letošní ročník akce je oproti těm uplynulým poněkud jiný.

Dorazilo o poznání méně hospodyněk se vzorky. „Loni jich přispělo tolik, že se nám pokrmy nevešly na připravený stůl a museli jsme donést další. Teď není zaplněná ani půlka prostoru. Nevím, čím to je,“ krčí rameny.

Nicméně na kvalitě to akci vůbec neubírá a atmosféra je velmi příjemná a přátelská. Na výzvu pořadatelky se také pouštím do degustace. Vzorky prořídly, asi pět už zmizelo úplně. I tak mám pocit, že musím za chvíli zákonitě prasknout. Že někdo může ochutnat i víc než dvakrát tolik kousků, mi přijde nepředstavitelné. Tři favority jsem ale s pečlivostí vybrala.

Našly je i tři dámy, které přijely z Bučovic. „Shodly jsme se. Nejvíc nám chutnala čtyřka, těsto naplněné krémem a marmeládou,“ říká Marie Vykoukalová, která se svými dvěma přítelkyněmi na Babymňam jezdí každý rok. Letos vzorkem nepřispěly.

Lidé ale před třemi roky mohli ochutnat jejich pomazánky, například lososovou.

Své umění naopak návštěvníkům představuje Marie Kopřivová z Kozlan. Jde o kousek s číslem čtrnáct, listový šáteček plněný jablkem. „Dcera tomu říká mošničky,“ zmiňuje žena.

Podle svých slov ale nepřišla zvítězit. „Jen jsem se chtěla zúčastnit,“ říká. Se svými pochoutkami soutěžila i loni, pekla dva druhy koláčů.

Než dojde na vyhlášení výsledků, přichází na řadu losování tomboly. V ní jsou, jak se dá vzhledem k zaměření akce očekávat, potřeby pro hospodyňky a různé dárkové balíčky. Jedna cena ale tak nějak vybočuje. Jde o prkénko s víc než pěti kilogramy uzeného masa. „To je specialita našeho starosty,“ směje se Krištanová.

Záhy už prozrazuje jména vítězek. Stejně jako před rokem lidem nejvíc chutnal pokrm z kuchyně Aleny Šilerové z Kozlan. Tentokrát si první místo vybojovala s miniaturními listovými kremrolemi.

Získala šestadevadesát bodů. „Moc mě to těší. Bylo tady tolik výborných výrobků, že jsem ani nepředpokládala, že by se mi mohlo poštěstit. Loni jsem také zvítězila, ale předloni můj závin vůbec neuspěl,“ přiznává Šilerová.

Vyhlášením výsledků akce nekončí. Ivanovická country skupina Babyboys a taneční High Five už sice mají svá vystoupení za sebou, slova se však ujímá harmonikář. A jak říká Krištanová, zábava může trvat až do bílého rána.